
Co to jest achromat w fotografii?
Achromat, inaczej dublet achromatyczny to układ optyczny (np. obiektyw) składający się z dwóch soczewek o innym współczynniku załamania, skupiającej i rozpraszającej, wykonanych z gatunków szkła o różnej dyspersji. W znacznej większości przypadków spotyka się układy zawierające wypukło-wypukłą soczewkę ze szkła kron i wklęsło-płaską lub wklęsło-wypukłą soczewkę ze szkła flint połączonych razem. Pierwsza soczewka odpowiada za ogniskową instrumentu, a druga ma na celu kontrolę aberracji chromatycznej. Druga soczewka jest cieńsza od pierwszej i jest wykonana ze szkła o większej dyspersji.
Pozwala na korekcję aberracji chromatycznej dla światła o dwóch określonych długościach fal (zazwyczaj dla światła czerwonego i niebieskiego). Dla innych długości fal aberracja nie zostaje całkowicie wyeliminowana, lecz znacznie zmniejszona. Promienie niebieskie i czerwone nadal nie ogniskują się idealnie w jednym punkcie. Dodatkowo powstaje tzw. widmo wtórne związane z jeszcze bardziej odległym ogniskiem fal o barwie zielonej i żółtej. Dlatego też w celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów stosuje się obiektywy semiapochromatyczne lub apochromatyczne.
Achromat ma też na celu częściowe zniwelowanie aberracji sferycznej. Najskuteczniej robi to dla światła o barwie zielonej, podczas gdy promienie czerwone i niebieskie są nadal nie skorygowane.
Dokładniejszą korekcję aberracji chromatycznej zapewnia układ 3 lub więcej soczewek, np. apochromat.