Czas naświetlania w fotografii 0
Czas naświetlania w fotografii

Czas naświetlania w fotografii

 

Jednym z trzech najważniejszych ustawień w fotografii jest czas otwarcia migawki. Pozostałe dwa to przysłona i ISO. Czas otwarcia migawki jest odpowiedzialny za dwie szczególne rzeczy: zmianę jasności zdjęcia i tworzenie dramatycznych efektów poprzez zatrzymanie akcji lub rozmycie ruchu. 

Czas otwarcia migawki istnieje z powodu migawki aparatu, czyli kurtyny przed czujnikiem aparatu, która pozostaje zamknięta, dopóki aparat jej nie wyzwoli. Gdy aparat wyzwala błysk, migawka otwiera się i całkowicie wystawia czujnik aparatu na światło, które przeszło przez obiektyw. Po zakończeniu zbierania światła przez czujnik, przesłona zamyka się. Przycisk wyzwalający aparat jest również nazywany „spustem migawki” lub „przyciskiem migawki”.

Gdy używasz długiego czasu otwarcia migawki, wystawiasz czujnik na dłuższy czas. Pierwszym dużym efektem jest rozmycie ruchu. Jeśli czas otwarcia migawki jest długi, poruszające się obiekty na zdjęciu będą rozmazane wzdłuż kierunku ruchu. Efekt ten dość często wykorzystywany jest w reklamach samochodów i motocykli, gdzie poczucie prędkości i ruchu przekazywane jest widzowi poprzez celowe rozmywanie poruszających się kół. Fotografowie krajobrazu mogą celowo używać długich czasów otwarcia migawki, aby stworzyć wrażenie ruchu na rzekach i wodospadach, zachowując jednocześnie ostrość innych elementów na zdjęciu.

Z drugiej strony czas otwarcia migawki może być również używany do odwrotnego działania, czyli do zamrożenia ruchu. Używając szczególnie krótkiego czasu otwarcia migawki, można wyeliminować ruch nawet z szybko poruszających się obiektów, takich jak ptaki w locie lub przejeżdżające samochody. Jeśli użyjesz krótkiego czasu otwarcia migawki podczas robienia zdjęć wody, każda kropla zawiśnie w powietrzu. 

Wszystko to osiąga się kontrolując czas otwarcia migawki. Podsumowując, krótkie czasy otwarcia migawki „zamrażają” akcję, a długie dają efekt ruchu podczas fotografowania poruszających się obiektów.

 

Sposób pomiaru czasu otwarcia migawki

Czasy otwarcia migawki są zwykle mierzone w ułamkach sekundy, gdy są poniżej sekundy. Na przykład 1/4 oznacza ćwierć sekundy, a 1/250 oznacza jedną dwieście pięćdziesiątą sekundy (lub cztery milisekundy). Większość nowoczesnych lustrzanek cyfrowych i aparatów bezlusterkowych może obsługiwać czasy otwarcia migawki do 1/4000 sekundy, podczas, gdy niektóre mogą obsługiwać znacznie szybsze prędkości, jak 1/8000 sekundy i nawet krótsze. Z drugiej strony najdłuższy dostępny czas otwarcia migawki w większości lustrzanek cyfrowych lub aparatów bezlusterkowych wynosi zwykle 30 sekund. W razie potrzeby można użyć dłuższego czasu otwarcia migawki, używając zewnętrznych wyzwalaczy zdalnych.

 

Czas otwarcia migawki i ekspozycja

Innym ważnym efektem czasu otwarcia migawki jest ekspozycja, która wiąże się z jasnością obrazu. Jeśli używasz długiego czasu otwarcia migawki, czujnik aparatu zbiera dużo światła, a powstałe zdjęcie będzie dość jasne. Dzięki krótkiemu czasowi otwarcia migawki czujnik aparatu jest wystawiony tylko na niewielką część światła, co skutkuje ciemniejszym zdjęciem. Czas otwarcia migawki może być istotnym narzędziem do robienia zdjęcia o odpowiedniej jasności. W słoneczny dzień może być konieczne ustawienie krótkiego czasu otwarcia migawki, aby zdjęcie nie zostało prześwietlone. Jeśli jest ciemno, może być potrzebny długi czas otwarcia migawki, aby uniknąć zbyt ciemnego zdjęcia (co z kolei może wymagać statywu, ze względu na rozmycie ruchu spowodowane trzymaniem aparatu w ręce). Dla wielu osób jest to główny powód, dla którego należy dostosować czas otwarcia migawki: aby upewnić się, że zdjęcia mają odpowiednią jasność. Mimo to obawy związane z rozmyciem obrazu są również bardzo ważne i nie należy ich pomijać.

Krótki czas otwarcia migawki to zwykle wszystko, czego potrzeba, aby zatrzymać akcję. Jeśli fotografujesz ptaki, może to trwać 1/1000 sekundy lub szybciej. Jednak w przypadku fotografii wolniej poruszających się obiektów możesz robić zdjęcia z dokładnością do 1/200 sekundy, 1/100 sekundy lub nawet dłużej bez wprowadzania rozmycia ruchu.

 

czas

Konieczność użycia statywu zależy również w dużej mierze od obiektywu. Niektóre obiektywy, takie jak Nikon 70-200 mm f / 2,8, mają specjalne technologie stabilizacji obrazu (znane również jako „redukcja drgań”), które mogą pomóc fotografom robić zdjęcia przy bardzo długich czasach otwarcia migawki podczas trzymania aparatów w rękach. Inne obiektywy nie mają redukcji drgań, co oznacza, że zamiast tego należy użyć reguły odwrotności, aby określić, jak długi powinien być czas otwarcia migawki, bez wprowadzania rozmycia spowodowanego drganiami aparatu. Ważne jest również poprawne trzymanie aparatu.

 

czas

 

Jak ustawić czas otwarcia migawki

Większość aparatów domyślnie obsługuje czasy otwarcia migawki automatycznie. Gdy aparat jest ustawiony na tryb „Auto”, czas otwarcia migawki jest wybierany przez aparat bez Twojego udziału (podobnie jak przysłona i ISO). Jednak w razie potrzeby nadal można ustawić czas otwarcia migawki ręcznie:

  • Ustawiając aparat w trybie „Shutter Priority”, wybierasz czas otwarcia migawki, a aparat automatycznie dobiera przysłonę.
  • Po ustawieniu aparatu w trybie „Ręczny” użytkownik wybiera ręcznie zarówno czas otwarcia migawki, jak i przysłonę.
    W obu tych trybach możesz wybrać ręczne lub automatyczne ustawienie ISO.

W większości przypadków zalecamy, aby aparat dobierał odpowiedni czas otwarcia migawki. Mimo to uważaj, aby upewnić się, że nie wprowadzasz zbyt dużego rozmycia ruchu na zdjęciu (ani zatrzymujesz ruchu, który chcesz rozmazać). 

 

Jak ustalić odpowiedni czas otwarcia migawki?

W aparatach, które mają panel górny, czas otwarcia migawki zwykle znajduje się w lewym górnym rogu, w kółku. Jeśli aparat nie ma górnego wyświetlacza LCD, jak niektóre lustrzanki cyfrowe klasy podstawowej, możesz spojrzeć przez wizjer, gdzie zobaczysz czas otwarcia migawki w lewym dolnym rogu. A jeśli Twój aparat nie ma ani górnego wyświetlacza LCD, ani wizjera, jak wiele aparatów bezlusterkowych, czas otwarcia migawki można sprawdzić patrząc po prostu na tylny ekran.

W większości aparatów czas otwarcia migawki nie pojawi się bezpośrednio w ułamku sekundy - zazwyczaj będzie to zwykła liczba. Gdy czas otwarcia migawki jest dłuższy lub równy jednej sekundzie, zobaczysz około 1 ”lub 5” (ze znakiem cudzysłowu oznaczającym pełną sekundę).

Jeśli nadal nie możesz znaleźć czasu otwarcia migawki, ustaw aparat na tryb „Priorytet przysłony” i upewnij się, że wyłączyłeś „AUTO ISO”. Następnie zacznij wskazywać wokół aparatu od ciemnych do jasnych obszarów. Liczba, która się zmieni, będzie Twoim czasem otwarcia migawki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl