Filtry kołowe
Filtry kołowe występują na rynku w różnych gęstościach i rozmiarach. Rodzaje te są pełne, dlatego na całej ich powierzchni znajduje się jedna gęstość. W przypadku filtrów kołowych może zdecydować się na kupowanie do każdego obiektywu innych ich średnic, bądź zakupić model o największej średnicy i wykorzystać pierścienie redukcyjne, które stosowane są do mniejszych obiektywów. Filtry kołowe montowane są bezpośrednio na obiektywie i są uznawane za prostsze w obsłudze niż filtry kwadratowe/ prostokątne. Odróżnia je od nich również niższa cena.




























Rodzaje filtrów kołowych
Tak samo, jak w przypadku filtrów prostokątnych, tak i w tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma rodzajami filtrów kołowych. Są to m.in.:
- filtry polaryzacyjne – są idealne podczas fotografowania krajobrazów, ulicy czy wakacyjnych wrażeń. Dzięki nim możemy pozbyć się odblasków i refleksów, które często mogą zaburzać wykonanie dobrych zdjęć. Możemy tu również doświadczyć zjawiska pogłębienia kolorów i nagle niebo staje się bardziej niebieskie, a trawa bardziej zielona. Zapoznaj się jednym z naszych filtrów Hoya Filtr Polaryzacyjny;
- filtry szare – są ciemniejsze, jednak nie ma to żadnego wpływu na zaciemnienie zdjęcia. Chodzi o to, aby do obiektywu wpadało jak najmniej światła, a dzięki temu możemy tworzyć zdjęcia z długim czasem otwarcia migawki, bez ryzyka prześwietlenia zdjęcia. Pozwala to na tworzenie pięknych, rozmytych fotografii np. wodospadu. Jednym z takich filtrów jest NiSi Pro Nano Huc IR;
- filtry UV, ochronne – są one stosowane głównie jako zabezpieczenie przed brudem czy rysami i wilgocią. Można używać ich do fotografowania w każdych warunkach. Filtr UV nie wpływa na jakość zdjęć, zapobiega ewentualnej mglistości fotografii oraz zanieczyszczeniu. Sięgnij po filtr UV Hoya.