Lornetki żeglarskie

Lornetki żeglarskie to lornetki używane na pokładzie statku lub łodzi i jako taka będzie mieć dość specyficzne cechy. Te lornetki morskie są pierwszym wyborem marynarzy, marynarki wojskowej czy też na zwykłą wyprawę po mazurach. Zdecydowana większość lornetek żeglarskich będzie klasyczną lornetką 7x50, chociaż można zastosować inne rozmiary, jeśli mają niezbędne cechy.

Lornetka Kite Ursus 8x32 Lornetka Kite Ursus 8x32
Producent: Kite Optics
dostępny
24 godziny
Cena: 899,00 zł 1 199,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Lornetka Leica Trinovid 7x35 Lornetka Leica Trinovid 7x35
Producent: LEICA
dostępny
24 godziny
Cena: 6 000,00 zł 6 500,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 10x30 Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 10x30
Producent: Kite Optics
Magazyn dostawcy
4-14 dni
Cena: 4 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 12x30 Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 12x30
Producent: Kite Optics
Magazyn dostawcy
4-14 dni
Cena: 4 699,00 zł
szt.
zobacz więcej
Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 12x42 Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 12x42
Producent: Kite Optics
Magazyn dostawcy
4-14 dni
Cena: 5 399,00 zł
szt.
zobacz więcej
Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 16x42 Lornetka ze stabilizacją Kite Bino APC 16x42
Producent: Kite Optics
Magazyn dostawcy
4-14 dni
Cena: 5 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
Lornetka Nikon Action EX 7x35 Lornetka Nikon Action EX 7x35
Producent: NIKON
Niedostępny - zapytaj kiedy będzie
Cena: 835,00 zł
zobacz więcej
Lornetka stabilizowana Fujinon Stabiscope 16x40 S1640D Lornetka stabilizowana Fujinon Stabiscope 16x40 S1640D
Producent: Fujinon
Niedostępny - zapytaj kiedy będzie
Cena: 27 599,00 zł
zobacz więcej
Lornetka Steiner Commander 7x50 (2023) Lornetka Steiner Commander 7x50 (2023)
Producent: Steiner
Zapytaj o dostępność
biuro@beafoto.pl
Cena: 6 650,00 zł
szt.
zobacz więcej

Powiększenie w lornetkach żeglarskich

Niestety pokład statku lub łodzi nie jest stabilną platformą obserwacyjną, powiększenie należy utrzymywać na niskim poziomie ze względu na stabilność. 7x to zdecydowanie najpopularniejsze powiększenie w lornetce morskiej i nie bez powodu. Lornetki 7x są łatwe do trzymania, ale także wystarczająco mocne, aby być poważnym narzędziem obserwacyjnym. Można stosować większe powiększenia, ale jeśli nie są one połączone z systemami IS (stabilizacji obrazu), każdy wzrost szczegółowości obrazu może zostać utracony na skutek niestabilności obrazu. W rzeczywistości w marginalnych warunkach możesz zobaczyć więcej szczegółów przy stałym 7x niż chwiejnym 10x. Ciekawą opcją są również lornetki 8x56, idealne dla ornitologów, przy obserwacji nieba i dodatkowo sprawdzi się jako lornetka żeglarska.  

 

Jaki rozmiar obiektywu do lornetki żeglarskiej

Klasyczne lornetki żeglarskie 7x50 będą miały obiektyw 50 mm. Nie jest to tylko kwestia jasności obrazu, chociaż do użytku nocnego obiektyw 50 mm będzie przepuszczał więcej światła niż mniejszy obiektyw. Obiektyw o średnicy 50 mm w połączeniu z 7-krotnym powiększeniem tworzy również dużą źrenicę wyjściową - wiązkę światła opuszczającą okulary. Ta duża źrenica wyjściowa jest o wiele bardziej wyrozumiała niż mniejsza źrenica wyjściowa, gdy oczy nie są dokładnie ustawione w jednej linii na okularach, co może się zdarzyć, gdy próbujesz obserwować z pokładu poruszającej się łodzi.

 

Typ pryzmatu na wodzie

Klasyczna lornetka morska 7x50 posiada pryzmat typu porro, ale optycznie nie ma powodu, dla którego nie można było zastosować pryzmatu dachowego. Korpus pryzmatu Porro ma jednak więcej miejsca na dodatki, takie jak dalmierz i kompas, które często można znaleźć w lornetkach morskich. Solidny korpus pryzmatu Porro może również zapewnić pewniejszy chwyt podczas złej pogody. Najlepsze pryzmaty porro będą wykonane ze szkła Bak-4. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się lornetki ze stabilizacją, dające większe przybliżenie i mniejsze gabaryty. Trzeba jednak pamiętać by były one koniecznie wodoodporne!

 

Ostrość w lornetkach morskich

W lornetkach żeglarskich można znaleźć zarówno systemy IF (ogniskowanie indywidualne okularu), jak i CF (ogniskowanie centralne). IF zapewnia wolność od skupiania się podczas oglądania obiektów ze średnich i dużych odległości - typowy zakres do użytku morskiego. Po ustawieniu początkowo dla oczu lornetka IF nie wymaga ustawiania ostrości dla obiektów znajdujących się w odległości większej niż 30 metrów. Po prostu podnieś lornetkę do oczu i spójrz. Przewaga na pokładzie poruszającej się łodzi jest tutaj oczywista. Systemy ogniskowania IF są również najłatwiejsze do uszczelnienia i wodoszczelności oraz mają mniej części ruchomych niż systemy CF. Z tego powodu cieszą się popularnością również w wojsku.  - Centralne skupienie jest bardziej wszechstronnym systemem. Jeśli planujesz używać lornetki na wszystkich odległościach, od bliskiej do dużej odległości, na przykład do obserwacji ptaków lub innych zastosowań, to jest system do wyboru.

 

Jakość do ceny?


Z pryzmatami porro, najpopularniejszą konstrukcją, ceny najlepszych lornetek morskich zwykle nie będą tak wysokie, jak w przypadku standardowych lornetek polowych. - Do swobodnego pływania łódką możesz kupić bardzo przydatną lornetkę morską za 400-600PLN. Lornetki tej klasy będą służyły przez wiele lat. - Dla tych, którzy chcą najbardziej wytrzymałego instrumentu i najlepszej jakości optycznej, są najlepsze lornetki lornetki Steiner i lornetki Zeiss.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl