Lunety obserwacyjne
Przeznaczone do obserwacji natury bądź gwiazd dostępne są z korpusami prostymi lub kątowymi. Lunety obserwacyjne wyposażone są w systemy pryzmatów do tworzenia obrazu i oferują powiększenia od 14X, do nawet 75X. Jest to wyższa wartość niż w większości lornetek, ale niższa niż w teleskopach refraktorowych. W ofercie Beafoto, znajdziesz między innymi lunety obserwacyjne Vortex. Ich moc powiększająca, elastyczność i kompaktowe rozmiary sprawiają, że lunety są popularne wśród myśliwych, obserwatorów ptaków, miłośników dzikiej przyrody, a nawet wśród instytucji publicznych. Niektóre modele mogą również działać jako teleobiektywy, po przymocowaniu ich do aparatów lub urządzeń mobilnych.


































Dlaczego warto wybrać lunety obserwacyjne do gwiazd czy nieba?
Lunety obserwacyjne mogą mieć nawet powiększenie do 75x, podczas gdy lornetki mają najczęściej 15x, a czasami nawet 18-20x. To dodatkowe powiększenie, pozwala skupić się na obiektach znajdujących się daleko poza zasięgiem mniejszych urządzeń optycznych. Zwiększony zasięg daje obserwatorom szansę, dostrzeżenia ze znacznej odległości gatunków zwierząt łatwo płochliwych.
Kolejną zaletą lunet obserwacyjnych są ich duże soczewki obiektywowe, których wielkość wynosi od 60 mm, do nawet 115mm. Jednak najbardziej popularne są lunety obserwacyjne 85mm. Taka wielkość obiektywu przekłada się na większą transmisję światła i pozwala obserwować ptaki w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Wiele lunet ma również dużą odległość od oka, co zapewnia długotrwały komfort oglądania i większe pole widzenia.
Dlaczego warto wybrać lunety obserwacyjne?
Występują 3 parametry, które określają lunety obserwacyjne. Pierwsze dwa, zwykle oddzielone myślnikiem, reprezentują zakres zoomu, a liczba po X to średnica obiektywu. Tak więc, luneta obserwacyjna oznaczona jako 20-60x85, miałaby przednią soczewkę o średnicy 85 mm i powiększenie od 20 do 60 razy. Z reguły im większy obiektyw, tym nie tylko jaśniejszy i wyraźniejszy będzie obraz, ale też szersze będzie jego pole widzenia. Im jednak większy jest obiektyw lunety, tym będzie ona bardziej masywna i cięższa.
Musimy również pamiętać, że na ostrość i jasność obrazu znaczący wpływ ma jakość samego szkła oraz jego powłoki, a najlepiej jeśli są wielowarstwowe. Jeżeli zabieramy lunetę na polowanie, musi być ona wypełniona azotem lub argonem, aby była wodoodporna. Najlepsza luneta obserwacyjna z pewnością będzie mieć powłoki dielektryczne i szkła o wysokiej gęstości. Ostatecznie, to jakość optyki decyduje o jakości obrazu, a wysokiej klasy marki, takie jak lunety Vortex, oferują wyjątkową wyrazistość nawet przy dużym powiększeniu.
Najlepsze lunety do obserwacji ptaków
Jednakże najlepsza luneta obserwacyjna to taka, która da nam przyjemność z obserwacji przyrody. Pomijając kwestie techniczne, musi ona być zachętą do wyjścia w teren, a nawet nagrodą za wędrówkę po lesie lub parku z nielekkim bagażem i szukaniem doskonałego miejsca do obserwacji. Z pewnością najwyższe standardy wyznaczają lunety obserwacyjne Swarovski Optik. Niezwykła jakość obrazu (nawet przy maksymalnym powiększeniu), technologia Swarovision oraz szerokie pole widzenia czynią lunety tej marki wyjątkowymi w swojej klasie. Ornitologom z pewnością posłużą nowe, lekkie modele o właściwościach wodoodpornych i przeciwmgielnych, które poradzą sobie z trudnym życiem w terenie.
Popularne akcesoria do lunet
Ponieważ tak wiele osób używa smartfonów do fotografowania, naturalne jest, że można znaleźć akcesoria znane, jako adaptery do digiscopingu, które można podłączyć do lunet w celu robienia zdjęć. Ramki te mają uchwyty do trzymania urządzenia mobilnego oraz adaptery umożliwiające dopasowanie obiektywu aparatu do okularu lunety.
Statywy są niezbędne, aby zapewnić stabilność i uniknąć zmęczenia wynikającego z trzymania lunety przez długi czas. Dobrą wiadomością jest to, że większość lunet pasuje do zwykłych statywów fotograficznych, więc można użyć istniejącego statywu lub monopodu, jeśli taki tylko taki posiadamy. W przeciwnym wypadku, zawsze możemy wybierać spośród szerokiej gamy statywów optycznych i sprzętu pomocniczego, dostosowanego do naszych potrzeb.