Lunety snajperskie
Jeszcze 20 lat temu trafienie do celu oddalonego o 1000 m było uznawane za osiągnięcie. Obecnie strzelanie do celu oddalonego o 2000 m jest prawie normą w strzelectwie wyczynowym, a tego typu zawody szybko zyskują na popularności. Z biegiem lat lunety snajperskie przeszły wiele ulepszeń. Dziś można osiągnąć stałą celność za pomocą taktycznej lunety celowniczej dalekiego zasięgu o kalibrze .338 LM. Luneta Schmidt & Bender 3–12x50 PM II była jedną z pierwszych lunet przeznaczonych do tego celu. Wkrótce poszli kolejni producenci, wprowadzając własne wersje. Stopniowo dodawano takie funkcje, jak regulowana paralaksa, wieżyczki balistyczne itp. Nowoczesna luneta snajperska dalekiego zasięgu jest wyposażona w innowacyjne funkcje, które pozwalają użytkownikowi strzelać ze znacznej odległości.























Lunety snajperskie dalekiego zasięgu
Taktyczne lunety dalekiego zasięgu występują w konfiguracji MRAD lub MOA. Wielu profesjonalnych strzelców preferuje wariant MRAD, ponieważ obliczenie liczby kliknięć jest znacznie łatwiejsze i naturalne. MOA jest zwykle preferowane przez amerykańskich strzelców. Luneta taktyczna dalekiego zasięgu jest wyposażona w siatkę celowniczą w pierwszym planie FFP i tubus o średnicy co najmniej 30 mm. Maksymalne powiększenie to co najmniej 25x, a nawet do 60x. Najczęstszą wartością średnicy obiektywu jest 50 mm, ale nierzadko producenci oferują jeszcze większe średnice obiektywów w lunetach snajperskich. Wieże są typu taktycznego, nieosłonięte i solidne. Większość wieżyczek elewacyjnych znajdujących się w tych taktycznych lunetach celowniczych jest wieloobrotowych. W niektórych taktycznych lunetach dalekiego zasięgu używana jest dwuobrotowa wieża elewacyjna. Zero Stop to wspólna funkcja.
Ogólne cechy wieżyczek taktycznych w lunetach snajperskich
Ponieważ MRAD są zazwyczaj najpopularniejszą konfiguracją, te wieżyczki często mają 0,1 kliknięć MRAD. Zero Stop i funkcja blokowania to wspólne cechy. Konfiguracja jednoobrotowa nie zapewnia użytkownikowi wystarczająco dużego zasięgu elewacji, więc wieżyczki dwu- i wieloobrotowe są znacznie bardziej powszechne. Niektóre lunety snajperskie Schmidt & Bender posiadają unikalną funkcję zwaną MTC (More Tactile Clicks) - każde 10 kliknięcie jest bardziej wyczuwalne, dając użytkownikowi możliwość wybrania wymaganej liczby kliknięć bez konieczności patrzenia na wieżyczkę.
Siatka taktyczna do lunet snajperskich dalekiego zasięgu
Siatka taktyczna znajduje się zawsze w pierwszej płaszczyźnie ogniskowej (FFP), co oznacza, że taka siatka może służyć do szacowania odległości i korekcji spadku pocisku przy dowolnym ustawieniu powiększenia. Strzelcy taktyczni dalekiego zasięgu wybierają często celownik w kształcie choinki. „Horus” był jednym z pierwszych tego typu siatek. Chociaż podświetlenie krzyża celowniczego nie jest koniecznością, to z pewnością jest miłym dodatkiem. Siatka jest dopasowana do kliknięć wieży. Jednym z nowoczesnych trendów jest zakrywanie wieżyczki wiatrowej - w ten sposób zaprojektowano wiele nowoczesnych lunet snajperskich. Szczególnie ważne jest, aby kliknięcie wieży przesuwało punkt uderzenia dokładnie tak, jak podano, w precyzyjnych odstępach czasu. Innymi słowy, celownik musi dobrze śledzić.
Nie możemy strzelać do odległego celu bez odpowiedniego powiększenia. Przy powiększeniach większych niż 20x jakość optyczna odgrywa główną rolę. Tylko wysoka jakość zapewni użytkownikowi wystarczająco dużo szczegółów, aby wykonać strzał. Ważną rolę odgrywa również pole widzenia. Chociaż tego typu strzelanie odbywa się głównie w ciągu dnia, można je przedłużyć do wieczora, dlatego nie można przeoczyć działania lunety w słabym świetle.