Najlepsze celowniki noktowizyjne na rynku - które wybrać w 2021 roku? 0
Najlepsze celowniki noktowizyjne na rynku - które wybrać w 2021 roku?

 Najlepsze celowniki noktowizyjne na rynku - które wybrać w 2021 roku?

 

Określanie czegokolwiek jako „najlepszego” jest zawsze subiektywne, gdyż wszystkie te celowniki noktowizyjne posiadają własne unikalne wady jak i zalety. Zrobiliśmy zestawienie najbardziej popularnych celowników, które są niekwestionowalnymi liderami w swojej cenie. Nasze zestawienie zostało przygotowane na podstawie opinii myśliwych i ich ostatecznych wyborów, a także doświadczeń w praktyce.

 

 Najlepsze celowniki noktowizyjne

Celownik noktowizyjny czy termowizyjny?

Ten temat poruszany jest coraz częściej. Chcąc kupić dobry celownik termowizyjny, musimy liczyć się z ceną ok 12000 zł na przykład Hikvision Thunder TH35.  Ich zdecydowaną przewagą jest skuteczność oraz szybkość detekcji celu i bezproblemowe śledzenie. Noktowizory są dużo tańsze ze względu na mniej skomplikowaną technologię. W przypadku celowników noktowizyjnych, ciekawe modele można znaleźć już za niecałe 3000 zł.  Myśliwi najczęściej wybierają zdrowy kompromis decydując się na monokular termowizyjny i celownik noktowizyjny. Najważniejsze jest jednak to, że ceny na obydwa typy modeli znacznie spadły na przestrzeni ostatnich lat. Wejście na rynek nowych firm specjalizujących się w noktowizji i termowizji takich jak Pard, Hikvision czy Pulsar doprowadziło do sporych obniżek. Co więcej, to właśnie te firmy zdominowały rynek zyskując uznanie klientów. 

 

ATN X-Sight 4K 5–20×

ATN X-Sight 4K 5–20 × można zamontować na karabinie za pomocą mocowania pierścieniowego 30 mm, dzięki czemu nie musimy martwić się o montaż. Waga tego celownika wynosi 1400 g, licząc iluminator IR z bateriami. Powiększenie od 5 do 15 razy jest bezstratne, nawet podczas używania w nocy. Zoom cyfrowy jest aktywny od 15-krotnego powiększenia i dopiero na 20 krotnym powiększeniu widać ewidentnie gorszy obraz.

Iluminator, który jest mocowany do tej lunety celowniczej, wystaje i tym samym pogarsza manewrowość karabinu. Do tego iluminatora potrzebne są dwie baterie CR123A. Sterowanie z „OFF” lub „ON” reguluje trzy różne poziomy natężenia światła i jest łatwe w obsłudze nawet w ciemności w rękawiczkach. Po włączeniu obraz szybko się kumuluje, a po ośmiu sekundach widać krzyżyk. Wyświetlacz jest dość jasny, choć konieczna jest regulacja jasności i kontrastu. Dodatkowo ATN X-Sight 4K 5–20 × musi być dokładnie utrzymany, ponieważ obszar wyśrodkowania wyświetlacza jest bardzo mały.

 

 

Urządzenie posiada wbudowaną baterię, którą można ładować za pomocą USB. Żywotność baterii wg producenta wynosi 18 godzin. Luneta noktowizyjna posiada dalmierz stadiometryczny oraz kalkulator balistyczny, który mierzy nachylenie i pochylenie karabinu. Ponadto, na przykład, można wprowadzić ciśnienie powietrza, temperaturę, kierunek i prędkość wiatru itp., Aby przygotować się na ewentualny strzał pod kątem lub inny punkt uderzenia.

Wyróżniającą cechą jest szerokie pole widzenia. Sama obsługa ATN X-Sight 4K 5–20 × jest całkiem przyjemna, o ile koncentrujesz się na podstawowych funkcjach. Możliwość nagrywania filmów na kartę pamięci microSD na dziesięć sekund przed i po wykonaniu zdjęcia również czyni urządzenie atrakcyjnym. Film może być również przesyłany strumieniowo do urządzenia mobilnego za pośrednictwem sieci WLAN i Bluetooth.

 

Celownik noktowizyjny Pulsar Digex N455

Z zewnątrz Pulsar Digex N455 jest bardzo podobny do konwencjonalnej lunety celowniczej. Jest wykonany z metalu i można go zamontować na karabinie za pomocą standardowego mocowania pierścieniowego 30 mm. Wysokowydajny iluminator został zaprojektowany dla długości fali światła 940 nm, co oznacza, że światło nie jest widoczne dla zwierząt. Wysokowydajny iluminator jest lekko uniesiony i zamontowany tak ciasno jak to możliwe na centralnej rurze, ale nadal sprawia, że karabin jest trudniejszy w obsłudze. Przycisk włączania i wyłączania oświetlacza podczerwieni jest zagłębiony, więc włączanie wymaga małych palców. Z drugiej strony przycisk nie będzie przypadkowo wciśnięty. Intensywność iluminatora można regulować bezstopniowo za pomocą łatwo dostępnego przełącznika obrotowego, który działał doskonale. Rozdzielczość obrazu do 100 m jest imponująca i nawet na dalszych dystansach prezentuje się bardzo efektywnie.

 

 

 

Iluminator jest bardzo silny i na bliską odległość może powodować prześwietlenia. Widać to na wyświetlaczu w postaci białych plamek. Urządzenie jest w stanie nagrywać filmy z dźwiękiem i zdjęciami w jakości HD oraz przechowywać je wewnętrznie. Zmiana powiększenia odbywa się w 2-krotnych stopniach i zapewnia dobre wyniki przy powiększeniu od 4 do 16 razy.

 

Pulsar Digex N455

Mimo skomplikowanej konstrukcji, obsługa jest prosta, a obudowa może pomieścić zarówno wbudowany akumulator jak i wymienny. Jeśli wymienna bateria jest wyczerpana, urządzenie automatycznie przełącza się na baterię wewnętrzną bez wyłączania. Kolejna wymienna, ładowalna i identyczna konstrukcyjnie bateria zasila oświetlacz podczerwieni w energię. Przekonujący był również tryb obrazu w obrazie, który umożliwia powiększenie obrazu docelowego obszaru, a tym samym dokładną detekcję.

 

Cyfrowa luneta celownicza Yukon Sightline N475


Yukon Sightline N475 jest mocowany za pomocą szyny montażowej, która jest przeznaczona do szyny weaver lub innej opcji montażu. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby wysokość montażu była jak najmniejsza. Luneta noktowizyjna ma 6-krotne powiększenie optyczne i aż 24-krotny zoom cyfrowy. Niestety nawet przy 6-krotnym powiększeniu pole widzenia jest małe, co utrudnia detekcję. Iluminator podczerwieni 940 nm należy włączać osobno, ale jest on łatwo dostępny i można go włączać i wyłączać nawet w rękawiczkach. Dalmierz stadiometryczny jest szybki i łatwy w użyciu, chociaż jest to jedynie pomoc w oszacowaniu odległości.

 

 

 

Podobnie jak w przypadku Yukon Photon RT, ustawienia i funkcje są kontrolowane za pomocą przełącznika obrotowego, który należy obsługiwać od góry. Niestety powoduje to również głośne kliknięcie. Bardzo zadowalająca jest za to rozdzielczość obrazu, która umożliwia szybką reakcję, a także oddanie strzału na dystansach myśliwskich. Jest to bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

 

Nasadka noktowizyjna Pard NV 007


Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż jest to nasadka noktowizyjna. Znalazła się u nas w rankingu z powodu tego absolutnie najlepszej ceny w stosunku do jakości. Pard NV 007 najlepiej jest zamontować na okularze lunety celowniczej 3-12x56. W tym celu można użyć czarną taśmę klejącą znajdującą się w zestawie oraz adaptera i zamocować za pomocą dwóch śrub. Montaż przebiega stosunkowo łatwo i szybko, ale często potrzeba użyć wkładki by najlepiej dopasować nasadkę do okularu.

 

 Pard NV 007

 

 

Jeśli urządzenie ma być używane w ciemności, wkłada się je do adaptera lekkim ruchem obrotowym. Pierścień montażowy nie przeszkadza w normalnym polowaniu w świetle dziennym. Pard NV-007A można również zamontować na okularze lunety lub lornetki. Iluminator jest prosty w obsłudze i można go wysuwać w trzech stopniach. Jakość obrazu jest zadowalająca, ale wyraźnie gorsza od Pulsara Digex N455 a nawet Pard NV 008. Dodatkowo luneta w tej konfiguracji jest dłuższa o 9 cm. Oznacza to, że strzelając z karabinu, trzeba trochę odchylić głowę. Dostateczny nacisk na ramię i dobra wydajność strzelania są dość trudne do utrzymania. Ten sprzęt docenimy za kompaktową konstrukcję, niewielka wagę i szybkie mocowanie w ciemności.

 

Celownik noktowizyjny Pard NV-008

Istnieją dwie wersje celowników noktowizyjnych PARD . Standardowy Pard NV 008 waży zaledwie 435 g i kosztuje 3599zł , podczas gdy NV008P LRF jest nieco cięższy przy 450 g dzięki dodaniu dalmierza laserowego (LRF) i kosztuje 5099 zł. Oba mocujemy na szynę picnatinny za pomocą montażu w zestawie. Podobnie jak nasadka noktowizyjna NV 007A, posiada wbudowany iluminator (IR), który pomimo swoich niewielkich proporcji ma bardzo dużą wydajność. Jeśli czujesz, że potrzebujesz jeszcze większej mocy IR, możesz przymocować dodatkową latarkę na podczerwień do krótkiej szyny picatinny z boku.

 

Celownik noktowizyjny Pard NV-008

Celownik noktowizyjny Pard NV-008

W przeciwieństwie do NV-007A, modele NV-008P są przeznaczone do użytku zamiast tradycyjnej lunety. Obraz kolorowy w ciągu dnia jest bardzo ostry, aczkolwiek nie dorówna lunetom optycznym. Naciśnięcie przycisku aktywuje tryb nocny, który przy włączonym iluminatorze zapewnia wyraźny obraz. Powiększenie jest albo 6,5x, albo 12x, bez niczego pomiędzy - to znacząco zwiększa nam zasięg i detekcję. Zasilanie zapewnia akumulator 18650 i ponownie, deklarowany czas pracy do ośmiu godzin jest nieco przesadzony, więc warto kupić sobie zapasowy akumulator za 20-30 zł.

 

 

Cztery boczne przyciski sterujące funkcjami, w tym trybem dzień / noc i latarką IR, powiększeniem i menu. Czwarty przycisk obsługuje opcjonalny dalmierz, który jest urządzeniem wielkości pudełka zapałek po prawej stronie lunety. Menu obsługuje imponujący zakres funkcji, w tym: tryb obrazu w obrazie (PiP); kilka różnych opcji kolorów siatki oraz ustawienia jasności czy też jednostek. Przyciski obsługują również funkcję obrazu i wideo, która wykorzystuje kartę mini SD, która jest umieszczona w porcie dostępnym pod pokrywą z blokadą obrotową po prawej stronie urządzenia. Jest też port mini USB, ale lepiej wyjąć baterię i ładować ją osobno. Menu ma również dostęp do funkcji zerowania, która jest trochę kłopotliwa, ale dość łatwa. Wystarczy na swoim punkcie celowania, użyć przycisków, aby przesunąć celownik NV-008 zerujący w miejsce trafienia, a następnie zapisać.

 

Warto wspomnieć, że montaż PARD 008P / PARD 008P LRF jest trochę kłopotliwy. Stalowy montaż jest doskonały, ale jest dostępny tylko dla szynę picatinny, więc musisz kupić adapter, aby dopasować go do karabinu na przykład typu Blaser. Ponadto wiele osób stwierdza, że albo całkowicie zabrakło im regulacji pionowej, albo po wyzerowaniu siatka celownicza znajduje się dokładnie na dole ekranu. Podobnie jak reszta serii PARD, NV008P / NV008P LRF zapewnia dużą wydajność w małej, lekkiej, ale wytrzymałej i wodoodpornej obudowie IPX7. Przyciski są łatwe do zlokalizowania i obsługi. Delikatne podświetlenie przycisku trybu nocnego / IR jest szczególnie pomocne w nocy. 

 

Celownik noktowizyjny Pulsar Digisight Ultra LRF N455

Przy wadze znacznie przekraczającej kilogram jest to pokaźny zestaw, dopóki nie weźmiesz pod uwagę, że obejmuje wytrzymałe mocowania, zintegrowany iluminator i dalmierz. Jakość obrazu przy powiększeniu 4-16x jest niewiele lepsza od starszego brata Pulsara Digex N455,  głównie ze względu na nową technologię wyświetlacza AMOLED. Nie chroni to jednak go od pikselowaniem na maksymalnym przybliżeniu. Ostrość celu można dostosować za pomocą dużego pokrętła, a także ekranu za pomocą regulacji dioptrii. Tryb obrazu w obrazie pomaga umieszczać ujęcia z jeszcze większą precyzją. Dalmierz laserowy działa po naciśnięciu jednego z czterech grubych przycisków i zapewnia stały odczyt podczas skanowania lub odległość do określonego celu. Zintegrowany iluminator ma trzy poziomy jasności i jest podłączany do baterii IPS5, która zapewnia do sześciu godzin pracy. Celownik noktowizyjny Pulsar Digisight Ultra LRF N455 kosztuje 6999 zł, co jest to bardzo przyzwoita cena, biorąc pod uwagę zawartość zintegrowanego dalmierza.

 

 

Pulsar Digisight Ultra N455

Digisight Ultra LRF 450 jest dostarczany z dobrej jakości mocowaniem przeznaczonym do szyn picatinny. Oprócz 10 wzorów siatek w różnych kolorach, jest także możliwość dostosowania obrazu pod kątem kontrastu i jasności. Istnieje również wbudowana kamera HD i kamera wideo, a także wskaźnik nachylenia bocznego, który pomaga uniknąć przechyłki. Wreszcie możliwość zapisania do pięciu różnych profili zerowych oznacza, że możesz zamienić lunetę na inny karabin lub strzelać inną amunicją.

Podsumowanie

Od kliku lat, bardzo szybko rozwija się szeroko rozumiana noktowizja, a ich ceny stają się jeszcze bardziej konkurencyjne. Najwięcej innowacji można dostrzec w dziedzinie lunet nocnych i lunet. Analogowe noktowizory zostały już praktycznie wyparte, gdyż cyfrowe noktowizory mają swoje ogromne zalety. Powyższe celowniki noktowizyjne zostały wybrane głównie ze względu na swój stosunek jakości do ceny i dobre opinie wśród myśliwych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl