Nowości Nikon Z obiektywy Roadmap - 2023 0
Nowa rozpiska obiektywów Nikon Z Roadmap - 2020

Nowości Nikon Z obiektywy Roadmap - 2023 (aktualizacja 08.23)

 

Firma Nikon po raz kolejny zaktualizowała swoją Roadmap dotyczącą obiektywów Nikon Z i teraz mamy na tyle szeroką ofertę, że warto sporządzić pełną listę nowych obiektywów Nikon Z roadmap. Po dość intensywnej końcówce 2020 roku z zapowiedziami takich aparatów jak Nikon Z6 II i Nikon Z7 II, siłą rzeczy przyszedł czas na nowe obiektywy, które konsekwentnie są ogłaszane do dnia dzisiejszego. Najbardziej ekscytujące jest to, że już teraz w ofercie pojawiły się super-teleobiektywy z najwyższej półki 400 mm i 600 mm! Nikon wypuszczając flagowy bezlusterkowiec Nikon Z9 i Nikon Z8, promuje go właśnie z tymi teleobiektywami.

W 2023 roku mieliśmy premierę aparatu Nikon Z8, który okazał się strzałem w 10 zarówno dla firmy Nikon jak i całej branży fotograficznej. Teraz czekamy na najnowszy bezlusterkowiec Nikon Z6 III i odpowiednik Canona R7 czyli zaawansowany aparat APS-C do fotografii sportowej

 

Roadmap Nikon Z nowości

 

Tutaj znajdziesz wszystkie obiektywy Nikon Z oraz te, które mają być wypuszczone w niedalekiej przyszłości

Obiektywy zmiennoogniskowe

Obiektywy stałoogniskowe

 

Aparaty Nikon Z

 AKTUALNA LISTA NIKON ROADMAP

 

 Nikon Road Map 2023

 

 


Aktualizacja Sierpień 2023

 

 

 


 

Aktualizacja Grudzień 2021

Nikon po raz kolejny zaktualizował swoją mapę drogową dla obiektywów Z, tym razem dodając niedawno ogłoszony Nikon Z 800mm f/6,3 S i niespodziankę 28-75mm f/2.8. Te dwa obiektywy są dodatkiem do kilku obiektywów ogłoszonych wraz z Nikon Z9 i wprowadzają mapę drogową obiektywu do kilkudziesięciu obiektywów. Przyjrzyjmy się tym obiektywom – zarówno obecnym, jak i nadchodzącym – już dziś

 

 Roadmap Nikon Z nowości

Nowy obiektyw Nikon: Z 28-75 mm f2.8

Dzięki lekkiej konstrukcji i doskonałej optyce obiektyw Nikon Z 28-75mm f/2.8 pozwala na wykonywanie profesjonalnych zdjęć wszystkiego, co nas inspiruje. Wszechstronny zakres zoomu obejmuje kilka klasycznych ogniskowych, a stała przysłona f/2.8 zapewnia większą swobodę w wypróbowywaniu nowych pomysłów. Użytkownicy mogą z łatwością uchwycić nastrój słabo oświetlonych sytuacji lub odkryć kreatywny potencjał małej głębi ostrości. Mogą również fotografować z krótszymi czasami otwarcia migawki w zastanym świetle i zamrażać ruch bez poświęcania jasności. Nowy obiektyw Nikon Z 28-75mm f/2.8 ustawia ostrość szybko i dokładnie, nawet podczas fotografowania z małej odległości, a także zapewnia piękny efekt bokeh, który pozwala użytkownikom przenieść swoje portrety na wyższy poziom. Ten pełnoklatkowy obiektyw Z doskonale nadaje się również do wideo: zakres zoomu może obejmować ujęcia szerokokątne i średnie, a efekt „oddychania” ostrości jest tłumiony.

Rob Harmon, starszy kierownik handlowy w firmie Nikon na Europę Północną, mówi: „Obiektywy o maksymalnej przysłonie f/2.8 były tradycyjnie opracowywane dla profesjonalistów, ale zalety optyczne mocowania Z oznaczają, że możemy zaoferować obiektyw NIKKOR Z 28-75mm f/ 2.8 w bardziej przystępnej cenie. Cieszymy się, że jeszcze więcej fotografów przenosi swoje umiejętności na wyższy poziom, wykorzystując artystyczne możliwości, jakie oferuje taki jasny obiektyw ze stałą przysłoną”.

 

Ogłoszenie prac nad nowym obiektywem Nikon Z 800 mm f / 6,3 S

Nikon od kilku miesięcy ma na swojej mapie tylko obiektyw 800 mm, a my już otrzymujemy nowe szczegóły na jego temat. Według firmy Nikon, nowy superteleobiektyw będzie wyposażony w obiektyw f/6,3 i będzie zawierał soczewkę z fresnelem w celu uzyskania lżejszej konstrukcji. Niestety, Nikon nie ujawnił żadnych innych szczegółów dotyczących specyfikacji obiektywu, więc dokładnie, jaka jest jego waga, dopiero się okaże. Poniższe zdjęcie obiektywu pokazuje prawdopodobne przyciski funkcji i ustawień pamięci, a także zatrzask w pobliżu mocowania, który najprawdopodobniej jest gniazdem filtra. Będzie to flagowy obiektyw systemu Z dla użytkowników superteleobiektywów i będzie wyposażony w najnowszą technologię Nikona. Podobnie jak w przypadku obiektywu z mocowaniem F 800 mm f / 5,6 FL, z pewnością będzie to drogi obiektyw i bardzo ciężki (choć miejmy nadzieję, że mniej niż obiektyw z mocowaniem F dzięki elementowi PF). I oczywiście wersja z mocowaniem F jest optycznie niemal bezbłędna, więc spodziewamy się wspaniałych rzeczy po Z 800mm f/6,3 S.


 

 

 

 

 

 Nikon obiektywy Z roadmap

Jak widać, firma Nikon dodała do mapy drogowej nie tylko dwa super-teleobiektywy - 400 mm i 600 mm, ale też 85 mm f / 1,2 S lub 85 mm f / 1,4 S. Spodziewana obiektywy Nikon Z 400mm f / 2.8 S i Z 600mm f / 4 S, będą są specjalnie zaprojektowane dla fotografów sportu i przyrody. Dzięki telekonwerterom 1,4x i 2x, firma Nikon w końcu będzie miała ładny zestaw super-teleobiektywów, co jest bardzo ekscytujące!

 

 

Nie znamy jeszcze maksymalnych wartości przysłony niektórych z tych obiektywów, w tym stałoogniskowych 400 mm i 600 mm, ale możemy z grubsza stwierdzić, na czym będą one oparte na ich poprzednich projektach. Miejmy nadzieję, że firma Nikon wkrótce opublikuje więcej informacji. Kiedy wyjdą te soczewki?

Nowa mapa drogowa nie zawiera żadnych prognoz dotyczących dat, kiedy niezapowiedziane soczewki Z trafią do sprzedaży. Z wielu powodów trudno przewidzieć, jakie konkretne soczewki zostaną zapowiedziane w 2021 roku. Po pierwsze, firma Nikon wypuściła kilka niespodzianek, których wcześniej nie planowano (telekonwertery 1,4x i 2x, a także nowy zoom Z 24-50 mm). Po drugie, biorąc pod uwagę obecne warunki gospodarcze, COVID 19 i ślimacze tempo firmy Nikon, powinniśmy przyjąć mniej optymistyczny scenariusz, choć jak stwierdziłem na początku, kołem napędowym ma być flagowy bezlusterkowiec.

 

Nikon roadmap Nikkor Z

 

Wiele nowych obiektywów firmy Nikon wygląda bardzo interesująco. W szczególności wspaniale jest widzieć, jak firma wkłada szczególny wysiłek w wypuszczanie soczewek typu pancake, a także super-teleobiektywów. Ta ostatnia była głównym problemem dla wszystkich systemów bezlusterkowych i wspaniale jest widzieć, że Nikon wypuści wysokiej klasy lampy stałoogniskowe 400 mm i 600 mm S-line. Naprawdę mam nadzieję, że firma Nikon może jeszcze bardziej rozwinąć konstrukcję optyczną tych obiektywów w porównaniu z ich odpowiednikami z mocowaniem F, dzięki czemu otrzymamy znacznie lżejsze i ostrzejsze obiektywy, które będą dobrze współpracować zarówno z telekonwerterami 1,4x, jak i 2x, zwłaszcza jeśli chodzi o autofokus. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie robić ostre, odpowiednio ostre zdjęcia przy 1200 mm f / 8 - może to być przełom w fotografii przyrodniczej.

Fajnie jest też widzieć nie jeden, ale dwa dedykowane obiektywy makro w drodze do systemu Z. Obiektyw 105 mm powinien wyjść dużo wcześniej, ale lepiej późno niż wcale. Aparaty bezlusterkowe Nikon doskonale nadają się do fotografowania z bliska z kilku powodów - nakładanie ostrości, powiększenie w wizjerze, wyostrzanie ostrości - to może być ciekawe połączenie.

Największą luką w całej ofercie obiektywów Z był - i nadal jest - uniwersalny teleobiektyw, odpowiednik 200-500 mm dla systemy FX. Zakup obiektywu Nikona Z 50-250 mm f / 4,5-6,3 jest jedynie dobrym wyborem dla posiadaczy Nikona Z7 lub teraz przy zakupie aparatu Nikon Z7 II, gdyż obniża on rozdzielczość obrazu o połowę (DX). Ciekawym wyborem pewnie będzie Nikkor Z 100-400 mm, tylko musi być on wielkościowo proporcjonalny do Zetek . Mimo to ciężko zrozumieć dlaczego firma Nikon przez ostatnie 2 lata nie potrafiła wyprodukować lekkiego teleobiektywu zmiennoogniskowego, który jest byłby przyjaznym w podróży.

Dostajemy też pierwszy super-teleobiektyw Z - 200-600 mm, choć o jego maksymalnym otworze nie ma na chwilę obecną mowy - który bardzo dobrze mógłby zdobyć fanów fotografii przyrodniczej i sportowej. Biorąc pod uwagę, że nie jest to obiektyw z serii „S”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie naśladował Nikkora 200-500 mm f / 5,6 VR, ceniony superteleobiektyw budżetowy. To, co Nikon naprawdę musi włożyć w swoją mapę drogową obiektywów Z, to ostry i lekki 70-200 mm f / 4 S. Pozostaje nam czekać i trzymać kciuki za inżynierów w Nikonie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl