Nowe obiektywy Nikon Z - 105 mm f/2.8 Z MC VR S oraz 50 mm f2.8 Z MC 0
Nowe obiektywy Nikon Z

Nowe obiektywy macro Nikon Z - oficjalnie 

 

 

Od czasu wprowadzenia aparatów Z6 i Z7 wraz z trzema obiektywami pod koniec 2018 r. firma Nikon szybko rozszerzyła swoją serię obiektywów Nikkor Z. Wśród 16 istniejących obiektywów Nikkor Z znajdują się jasne stałoogniskowe, szybkie zoomy i niedrogie obiektywy. Jednak do dziś w ofercie nie było obiektywu makro. Firma Nikon rozszerzyła dziś swój system obiektywów Nikkor Z do łącznie 18 (20, jeśli uwzględnimy telekonwertery 1,4x i 2x) dzięki parze nowych stałoogniskowych obiektywów Nikon Z MC.

 

Obiektywy Nikon Z MC Macro

„Jako pierwsze natywne obiektywy micro Nikkor Z, Nikon Z MC 105 mm oraz Nikon Z MC 50 mm wzmacniają naszą poszerzającą się ofertę serii Z, dodając kolejną kategorię potężnych elementów optycznych” — powiedział Jay Vannatter, wiceprezes wykonawczy firmy Nikon. Inc. „Oba obiektywy razem reprezentują nową kategorię w asortymencie Nikkor Z, ale każdy ma swoją własną osobowość i zalety, które twórcy z pewnością pokochają”.

Zanim zagłębimy się w nowe obiektywy, warto zauważyć, że Nikon nazywa je „soczewkami mikro”, a nie „makro”. Dzieje się tak, ponieważ obiektywy „Mikro” firmy Nikon zawierają optykę redukcyjną zamiast optyki powiększającej. Podczas gdy jego obiektywy do zbliżeń oferują współczynnik odwzorowania 1:1, co stawia je wprost na obszarze makrofotografii, optyka nie powiększa obiektu. W tym artykule użyjemy terminu „makro”, ponieważ jest to zasadniczo standard branżowy.

Lekki i uniwersalny - Obiektyw Nikon Z MC 50mm f/2.8

Obiektyw Nikon Z MC 50mm f/2.8 został zaprojektowany jako kompaktowy obiektyw makro. Jest przenośny, a jednocześnie pozwala zbliżyć się do obiektu. To także szybszy obiektyw niż standardowy obiektyw kitowy. Jest to w zasadzie standardowy obiektyw stałoogniskowy z jasną maksymalną przysłoną i możliwościami makro. Obiektyw zapewnia maksymalną reprodukcję 1:1 dzięki minimalnej odległości ogniskowania 0,16 m (0,53 stopy).

 

obiektyw-Nikon-Z-MC-50mm-f2.8-macroobiektyw-Nikon-Z-MC-50mm-f2.8-macro

 

Nie jest to obiektyw S Line, ale Nikon obiecuje mocne parametry optyczne i płynny bokeh. To niewielka, ostra konstrukcja odporna na kurz i kapanie, chociaż Nikon nie posuwa się do stwierdzenia, że jest odporna na warunki atmosferyczne. Obiektyw waży tylko 260 gramów (9,2 uncji), o 40% lżejszy od obiektywu AF-S Micro Nikkor 60 mm f/2,8G ED. Nowy mikroobiektyw 50 mm ma długość 66 mm (2,6 cala) i maksymalną średnicę 74,5 mm (3 cale).

obiektyw-Nikon-Z-MC-50mm-f2.8-macro

 

 

Nie skupia się wewnętrznie. W miarę przybliżania ostrości tubus obiektywu się wysuwa, odsłaniając minimalną odległość ogniskowania i oznaczenia skali odwzorowania wydrukowane na tubusie obiektywu. Obiektyw posiada pierścień sterujący, który można również wykorzystać do ręcznego ustawiania ostrości. Obiektyw zawiera metalowe mocowanie osłony przeciwsłonecznej. Gwint filtra ma 46mm.

W sumie obiektyw zawiera 10 elementów w 7 grupach. Jest pojedynczy element ED i element asferyczny. Autofokus jest napędzany połączeniem technologii STM i silnika krokowego GMR. Nikon Z MC 50 mm jest również zgodny z zestawem adaptera do digitalizacji klisz ES-2 firmy Nikon. Ten zestaw adapterów można przykręcić z przodu obiektywu w celu digitalizacji filmu 35 mm.

Obiektyw Nikkor Z MC 50mm f/2.8 będzie dostępny w czerwcu w sugerowanej cenie 3399 zł.

 

Zaawansowany Obiektyw Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S - 4,5 stopni redukcji drgań

 


Obiektyw Nikon Z MC 105mm f/2.8 VR S to obiektyw makro 1:1 z wbudowaną redukcją drgań (VR). W połączeniu ze stabilizacją obrazu w korpusie (IBIS) dostępną w niektórych aparatach Z firmy Nikon, w tym w aparatach z serii Z6 i Z7, obiektyw 105 mm f/2,8 VR S zapewnia do 4,5 stopni VR. Jest o 1 stopień VR lepszy niż odpowiednik z mocowaniem F, który wykorzystuje stabilizację 2-osiową zamiast stabilizacji 5-osiowej. MC 105mm f/2.8 VR S to trzeci obiektyw formatu FX Z z wbudowaną VR.

Aby uzyskać reprodukcję 1:1, obiektyw ma minimalną odległość ogniskowania 0,29 m (0,96'). Na tej odległości obiektyw ma maksymalny otwór przysłony f/4,5, a nie f/2,8. Nie jest to niczym niezwykłym w przypadku mikroobiektywów Nikona, jak miało to miejsce wcześniej, w tym w przypadku obiektywu AF Micro 105mm f/2.8D, który ma maksymalną przysłonę f/5,0 przy odległości ogniskowania 1:1. Obiektyw AF Micro ED 200 mm f/4 D ED zwalnia do f/5,3 przy 1:1.

 

 

Nikon-NIKKOR-Z-MC-105mm-f2.8-VR-S

 

 

Nikon zapewnia niezawodne, płynne, szybkie i dokładne działanie autofokusa dzięki nowemu obiektywowi makro 105 mm. Obiektyw zawiera wieloogniskowy system STM. System wieloogniskowy składa się z dwóch silników poruszających parę odrębnych grup elementów w obiektywie. Ten system ustawiania ostrości pozytywnie wpływa na jakość obrazu, obiecując mniejszą aberrację chromatyczną, obwódki i rozmycie kolorów. Jeśli chodzi o szybkość autofokusa, nowy algorytm AF obiecuje lepszą wydajność w zmieniających się warunkach oświetleniowych. Aby poprawić szybkość ogniskowania na odległościach makro, przełącznik ogranicznika ostrości pozwala ustawić obiektyw tak, aby ustawiał ostrość tylko na bliskie odległości do maksymalnie 0,5 m (1,6').

Wraz z systemem STM obiektyw zapewnia ostrość od krawędzi do krawędzi i czysty efekt bokeh dzięki zaawansowanym technologiom optycznym. Nikkor Z MC 105mm f/2.8 VR S, w przeciwieństwie do Nikon Z MC 50mm f/2.8, należy do linii S firmy Nikon. S Line ma jeszcze wyższy standard niż obiektywy z mocowaniem F firmy Nikon ze złotym pierścieniem. Jako obiektyw S Line obiektyw makro 105 mm zawiera powłokę nanokrystaliczną i powłokę ARNEO, które tłumią efekty flary i zjawy. Jeśli chodzi o szkło, obiektyw zawiera 16 elementów w 11 grupach. Wśród 16 elementów znajduje się trio elementów ED i pojedyncza soczewka asferyczna. Soczewka asferyczna jest duża i znajduje się z tyłu obiektywu, co według firmy Nikon pomaga zmniejszyć krzywiznę pola od nieskończoności do zbliżenia.

Obiektyw ogniskuje się wewnętrznie, co oznacza, że jego długość nie zmienia się wraz z ogniskową. Obiektyw jest również odporny na warunki atmosferyczne, dzięki czemu wytrzyma rygory profesjonalnego użytkowania. Przedni element ma również powłokę fluorową, dzięki czemu jest odporny na zarysowania i łatwiejszy do czyszczenia. Nowy obiektyw makro zawiera pierścień ustawiania ostrości, przycisk funkcyjny obiektywu, pierścień sterujący, wyłącznik ogranicznika i panel informacyjny obiektywu. Panel informacyjny może wyświetlać odległość, przysłonę i ISO, a także współczynnik odwzorowania, co jest pierwszym w obiektywie systemu Nikon Z. Możesz również zauważyć zaktualizowany branding w postaci nowego metalicznego znaczka Nikkor S na obiektywie, który spodziewamy się zobaczyć w przyszłych obiektywach S Line.

 

 

Nikon-NIKKOR-Z-MC-105mm-f2.8-VR-S

 

 

Obiektyw waży 630 g (22,3 uncji), czyli o 90 gramów lżejszy niż obiektyw makro firmy Nikon z mocowaniem F 105 mm f/2,8 VR. Nowy obiektyw Nikkor Z MC ma długość 140 mm (5,6 cala) i maksymalną średnicę 85 mm (3,4 cala). Obiektyw ma gwint filtra 62 mm i jest dostarczany z okrągłą osłoną przeciwsłoneczną z blokadą.

Ambasador firmy Nikon Joey Terrill użył nowego obiektywu 105 mm przed jego premierą i powiedział: „NIKKOR Z MC 105mm f/2.8 VR S to bez wątpienia najbardziej wyjątkowy obiektyw, jakiego kiedykolwiek używałem. Czystość, wierność kolorów i zapierająca dech w piersiach ostrość są obecne w każdym obrazie. Obrazy są teksturowane i przestrzenne, zachowując jednocześnie oszałamiającą dokładność obiektów. Idealnie pasuje do niezwykłej rozdzielczości i szerokiego zakresu dynamicznego czujników aparatu Z, a niuanse od tonu do tonu są tak czyste, jak tylko może być fotografia. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości ten obiektyw będzie na stałe przymocowany do mojego aparatu”.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl