Nowy bezlusterkowiec Nikon Z fc oficjalnie ogłoszony 0
Nowy bezlusterkowiec Nikon Z fc oficjalnie ogłoszony

Oficjalna premiera bezlusterkowca w stylu retro - Nikon Z fc

 

Nikon Z fc oficjalnie ogłoszony! To nowy aparat bezlusterkowy firmy Nikon w stylu retro w formacie APS-C, który jest stabilnym partnerem Nikona Z50, który został wreszcie ujawniony po tygodniach plotek. Pomimo technicznej zgodności z Nikonem Z50, na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że nowy Nikon Z fc mógł zostać wydobyty z szuflady pasjonata fotografii analogowej. Jego srebrno-czarny korpus i niezliczone pokrętła wyglądają jak klasyczny aparat z przeszłości. I rzeczywiście, firma Nikon przyznaje, że jej najnowszy aparat z serii Z został zainspirowany kultową lustrzanką jednoobiektywową Nikon FM2 wydaną na początku lat osiemdziesiątych, z innymi szczegółami konstrukcyjnymi, w tym zastosowaniem okrągłego okularu do wizjera elektronicznego (EVF) oraz logo Nikona.

 

Obiektywy Nikon Z i Nikon Z fc

 

Ponowny powrót do tradycji

To nie pierwszy raz, kiedy firma Nikon czerpie inspirację ze swoich tradycyjnych modeli, otaczając nowoczesny aparat cyfrowy korpusem w stylu retro z mechanicznymi elementami sterującymi. Lustrzanka cyfrowa Nikon Df została wprowadzona na rynek w 2013 roku, ale był to najwyższej klasy aparat pełnoklatkowy z wysoką ceną. Z fc Nikon zmierza wprost do entuzjastów rynku, z matrycą APS-C, pomijając stabilizację obrazu w korpusie i ze specyfikacjami znacznie bliższymi modelowi Z50 niż Nikon Z6 II lub Nikon Z7 II.

Rzeczywiście, czytając same specyfikacje techniczne, trudno byłoby znaleźć wiele różnic między tym a Z50. Pod maską obu kamer znajduje się procesor Expeed 6. Czujnik APS-C ma tę samą rozdzielczość 20,9 MP, z wbudowanymi 209 hybrydowymi punktami autofokusa, które pokrywają 90 procent obszaru czujnika. Zakres ISO to identyczny 100-51 200, z możliwością rozszerzenia do ISO 204 800. Szybkie zdjęcia seryjne również osiągają maksymalną prędkość 11 kl./s. Wizjer elektroniczny to ten sam 0,39-calowy model OLED XGA o rozdzielczości 2360 tys. punktów, pokazujący 100% obrazu przy powiększeniu 1,02x, podczas gdy tylny monitor LCD wygląda jak identyczny ekran dotykowy o przekątnej 1040 tys.

 

Wizjer Nikon Z fcNikon Z fc pokrętła

Klasyczny design, nowe możliwości

Ale na zewnątrz sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Oprócz fajnego stylu retro, mnogość pokręteł umożliwia bezpośrednie ustawianie czasu otwarcia migawki, czułości ISO i kompensacji ekspozycji, co jest znacznie szybsze niż przewijanie wartości za pomocą kombinacji naciśnięć przycisków i obracania pokrętła sterowania. Przysłona, która tradycyjnie byłaby ustawiana na obiektywie w aparatach z epoki mechanicznej, jest wyświetlana na dyskretnym panelu na górze aparatu, pokazując wszystkie ważne ustawienia ekspozycji na pierwszy rzut oka.

Selektor trybu ekspozycji miał tylko pięć opcji: Ręczny, Priorytet migawki, Priorytet przysłony, Program i Auto, chociaż Nikon podkreśla, że uważa ten aparat za atrakcyjny dla bardziej technicznie nastawionych użytkowników. Podczas gdy pokrętło czasu otwarcia migawki umożliwia ustawienia od 1/4000 s do 4 s w krokach z pełnym zatrzymaniem, opcja kroku 1/3 na pokrętle pozwala na zmianę ustawień, aż do 1/30 s. Dodatkowe tryby Bulb i Time pozwalają na jeszcze dłuższe naświetlanie.

Po raz pierwszy w aparacie z serii Nikon Z kompensację ekspozycji można zastosować w trybie automatycznym, co pozwala na przykład na zwiększenie jasności zdjęć lub fotografowanie sylwetek. Dostępnych jest nie mniej niż 20 opcji kreatywnego ustawienia Picture Control, które umożliwiają dostrajanie wyglądu zdjęć poprzez wybór różnych parametrów, takich jak odcień, tonacja i nasycenie itd.

Mechanizmy i cech zapożyczone od profesjonalnych aparatów

Zapożyczony z zestawu funkcji aparatów Z7 II i Z6 II aparat Nikon Z fc obsługuje AF z detekcją oka i AF z wykrywaniem zwierząt podczas robienia zdjęć i wideo. Tryb szerokiego pola AF (L) zapewnia wyraźne uchwycenie oczu i twarzy poprzez ograniczenie pola ostrości, ciągłe ustawianie ostrości na oczach obiektu, gdy w kadrze znajduje się kilka osób, lub śledzenie oczu ruchome zwierzaki. Ekran odchyla się na bok i obraca o 180º – to duża poprawa w porównaniu z wyświetlaczem typu flip-up-down-tylko w Z50


Ruchomy ekran

Podczas gdy tylny ekran LCD w Z50 był w stanie odchylić się w celu robienia selfie, jest to pierwszy aparat z serii Z z prawdziwym wyświetlaczem o zmiennym kącie, który otwiera się na boczny panel i może obracać się o 180º, aby oglądać go z obu stron. z tyłu lub z przodu aparatu oraz do fotografowania pod wysokim i niskim kątem. Co ważne, oznacza to, że ekran można oglądać, gdy aparat jest zamontowany na statywie. W nikonie Z50 czy Z5 było to niemożliwe ; zostało to zasłonięte przez kolumnę statywu w Z50. Gdy monitor jest obrócony do przodu, aparat automatycznie przełącza się w tryb autoportretu, umożliwiając płynne robienie selfie za pomocą dotyku. Ekran można również starannie złożyć we wgłębienie z tyłu korpusu, aby zapewnić dodatkową ochronę podczas przechowywania. Kolejnym ulepszeniem w stosunku do Z50 jest to, że kamera może być obsługiwana podczas ładowania – co jest przydatne w przypadku energochłonnych filmów.

 

Nikon Z fc

 

Cena i dostępność aparatów Nikon Z fc

 

Aparaty mają pojawić się w naszym sklepie pod koniec lipca, a ich cena wynosi od 4099 zł za body do 6499 zł z dwoma obiektywami. Ceny są bardzo zbliżone do Nikona Z50, więc jest to bardzo dobra wiadomość dla tych którzy jeszcze nie weszli w nowy system i dopiero zamierzają to zrobić. Sprawdź wszystkie ceny i warianty modelu Nikon Z fc i zamów przedpremierowo w Beafoto.pl 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl