Test obiektywu Fujifilm XF 18 f/ 1.4 - obiektyw dla reportera 0
Test obiektywu Fujifilm XF 18 f/ 1.4 - obiektyw dla reportera

 Test obiektywu Fujifilm XF 18 f/ 1.4 - obiektyw dla reportera

 

Cyfrowe bezlusterkowce firmy Fujifilm, wraz ze swoją klasyczną filozofią obsługi, opartą o osobne pokrętła służące do sterowania czasem naświetlania, czułością ISO, czy pierścienie sterowania przysłoną umieszczone na obiektywach, nierozerwalnie kojarzą się z fotografią wymagającą szybkości w działaniu - reportażem, fotografią streetową, czy podróżniczą. Tym gałęziom fotografii z kolei najlepiej służą obiektywy szerokokątne, których kąt widzenia i sposób odwzorowania perspektywy zbliża nas do akcji mającej miejsce w kadrze. Fujifilm doskonale rozumie tę zależność, wyposażając swój system fotograficzny X w coraz to nowe, szerokokątne obiektywy. Jednym z nich jest Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR, któremu przyjrzymy się odrobinę bliżej.

 

obiektyw-fujifilm-xf-18

 

Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - klasyczna ogniskowa dla reportera

Nowy Fujinon otrzymał ogniskową wynoszącą 18mm. Na matrycach APS-C, w które wyposażone są wszystkie korpusy serii X, którym szkło jest dedykowane, rysuje on obraz o polu widzenia zbliżonym do tego, które na matrycach pełnoklatkowych pokrywa obiektyw o ogniskowej 27mm. To jedna z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez reporterów i fotografów streetowych ogniskowych. Jest na tyle szeroka, że nadal daje wrażenie uczestniczenia wydarzeniach zarejestrowanych w kadrze, ale na tyle wąska, że pozwala już na świadome wskazywanie interesujących nas wycinków akcji i budowanie kadru. Jednocześnie dzięki dużemu otworowi względnemu, wynoszącemu f/1.4 zachowujemy możliwość wykorzystania w naszych zdjęciach głębi ostrości, jako jednego z zabiegów służących budowaniu charakteru fotografii.

Z drugiej strony bez problemu popracujemy też tym obiektywem “z biodra”, rejestrując klasyczne dla fotografii ulicznej obrazy z niską perspektywą. O ile przy pełnym otwarciu przysłony hiperfokalna obiektywu wynosi około 11,5 metra, to już po przymknięciu do wartości f/4 zmniejsza się do okolic 4 metrów, by na f/8 osiągnąć 2 metry. To bardzo wygodne do takich zastosowań wartości, które umożliwiają utrzymanie praktycznie pełnej ostrości w całym zakresie głębi perspektywy i fotografowanie praktycznie bez potrzeby ustawiania ostrości na konkretne plany.

Nowy Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR pozwala również na fotografowanie z niezwykle małych odległości. Minimalna odległość ustawienia ostrości w przypadku tego obiektywu wynosi bowiem tylko 20cm, a dodatkowo, dzięki dużemu otworowi względnemu, pozwala tworzyć zbliżenia z bardzo wdzięcznym efektem bokeh.

 

obiektyw-fujifilm-xf-18

 

Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - konstrukcja i technikalia.

Nowa osiemnastka od Fuji, to stosunkowo duża, jak na swoją ogniskową i w porównaniu z innymi obiektywami Fujinon konstrukcja, niemniej z racji dedykowania jej korpusom serii X, które wyposażono w matryce formatu APS-C, nadal jest to relatywnie niewielki i lekki obiektyw. Jego długość to dokładnie 7,56 cm, przy wadze wynoszącej 370 gramów. Średnica gwintu służącego do przykręcenia filtrów to zaś 62mm.

Układ optyczny nowego Fujinona XF 18 mm f/1.4 R LM WR zbudowany jest z 15 soczewek umieszczonych w 9 grupach. Trzy spośród soczewek to elementy asferyczne, natomiast jedna soczewki ED dba o zminimalizowanie efektów komy i aberracji chromatycznej. Za ustawienie ostrości odpowiada sześcioelementowa grupa soczewek, która przesuwa się synchronicznie, co w znacznym stopniu redukuje wahania aberracji. Cały element obiektywu odpowiedzialny za ustawianie ostrości podczas ogniskowania porusza się, napędzany silnikiem liniowym, w zakresie jedynie 2,5mm. Dzięki temu udało się uzyskać niezwykle krótkie czasy ustawiania ostrości, sięgające nawet 0,04 sekundy.

Warto również zaznaczyć, że obiektywy Fujifilm oznaczone są symbolem WR, w XF 18mm f/1.4 R LM WR, w ośmiu punktach konstrukcyjnych znajdziemy uszczelnienia, które uodparniają go na kurz i wilgoć, oraz pozwalają na bezproblemową pracę do -10°C.

 

obiektyw-fujifilm-xf-18

 

Jak Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR sprawdza się w praktyce?

W nawiązaniu do wcześniejszego opisu, mówiącego o rozmiarach nowej osiemnastki, warto zauważyć iż w połączeniu z większymi modelami korpusów, takich jak Fujifilm X-T3, X-H1, czy X-Pro3 obiektyw jest świetnie wyważony i takim zestawem pracuje się bardzo przyjemnie. Z mniejszymi korpusami, takimi jak choćby Fujifilm X-S10, czy X-E4, ze względu na jego niewielką wagę, również nie ma większych problemów i ergonomia zostaje zachowana na optymalnym poziomie.

Jeśli chodzi o odczucia towarzyszące pracy z nowym szerokim kątem Fujinona, to czuć, że w rękach trzymamy profesjonalne, solidnie zaprojektowane narzędzie, warte swojej ceny. Pierścień odpowiedzialny za ustawienie przysłony chodzi precyzyjnie i z dobrze wyczuwalnym klikiem, chociaż moim zdaniem jego opór mógłby być minimalnie większy. Również przycisk blokujący pierścień w pozycji “A” zachowuje się pewnie i przewidywalnie, spełniając w stu procentach swoje zadanie.

Szeroki pierścień służący do manualnego ustawiania ostrości pracuje pewnie i precyzyjnie. Jego przekładnia jest w pełni elektroniczna, więc ruch pierścienia może być interpretowany przez elektronikę obiektywu inaczej, w zależności od tego z jak dużą szybkością go przestawiamy. Podczas wolnego kręcenia przebieg całej skali ostrości zamyka się w około 180 stopniach, zaś jeśli wykonamy szybki ruch, przeostrzymy od minimalnej odległości do nieskończoności na przestrzeni około 110 stopni.

Również do korekcji wszelkich wad optycznych nie można się w żadnym miejscu przyczepić - przede wszystkim obiektyw jest niezwykle ostry. Już od pełnego otworu względnego produkuje obraz, który w centrum kadru jest absolutnie najwyższej jakości. Pewne spadki ostrości można zaobserwować na brzegach kadru, jednak wystarczy przymknąć przysłonę już o ⅓ czy ⅔ działki, do wartości f/1.6 czy f/1.8, by ostrość na brzegach kadru znacznie się poprawiła.

Bardzo trudno zmusić również ten obiektyw do wykazania jakiejkolwiek aberracji chromatycznej, praktycznie nie wykazuje on tendencji do generowania niechcianych zafarbów na granicach kontrastowych obiektów. Tak samo sprawa ma się z dystorsją, która mimo dość szerokiego kąta widzenia została doskonale skorygowana i tak zwana “beczka” w tym obiektywie praktycznie nie istnieje. Wygenerowanie dużych blików podczas pracy pod ostre światło również nie jest łatwą sprawą podczas pracy nowym Fujinonem. Brawo!

Firma Fujifilm implementuje w swoich korpusach automatyczną redukcję winiety dla konkretnych obiektywów, która działa w przypadku zapisywania plików w formacie JPG, tak więc gdy zapisujemy tak nasze zdjęcia, winieta generowana przez Fujinona XF 18 mm f/1.4 R LM WR jest praktycznie niewidoczna. Inna sytuacja występuje w przypadku fotografowania w RAWach - tam obiektyw wykazuje dość solidne zaciemnienie brzegów obrazu, zwłaszcza przy pełnym otworze względnym. Po przymknięciu obiektywu do wartości f/2.8 winietowanie wyraźnie się zmniejsza. To chyba jedyna wyraźniejsza wada optyczna w konstrukcji nowej osiemnastki, warto jednak wziąć pod uwagę, że mamy tu do czynienia z relatywnie niedużym obiektywem o dużej jasności względnej, więc pewne potknięcia na tym polu można mu wybaczyć, zwłaszcza że to praktycznie jedyne potknięcie, jeśli chodzi o jakość rejestrowanego obrazu.

 

Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - kupić, czy nie kupić?

Jeśli poszukujesz klasycznego szerokiego kąta, który doskonale sprawdzi się w podróży, czy na ulicy, ale również w reportażu przy słabych warunkach oświetleniowych, nowy Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR będzie świetnym wyborem. To bardzo dobrze skonstruowany, solidny obiektyw, w którym bardzo sprawnie skorygowano wiele wad optycznych występujących w optyce. Praca nim jest pewna, przyjemna i sprawia dużą satysfakcję. Zobacz również najlepsze obiektywy Fujifilm w 2021 roku.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl