Sony A1 vs A9 II - porównanie 0
Sony A1 vs A9 II - porównanie

Sony A1 vs A9 II - porównanie

 

15 miesięcy - tyle dzieli premierę Sony A9 II od premiery najnowszego flagowego aparatu Sony A1. Mimo że, Sony A9 II stracił już status flagowego aparatu, to i tak znajduje się w absolutnej czołówce najlepszych aparatów do fotografii sportowej. Nie są to aparaty do tego samego rodzaju fotografii, lecz w wielu aspektach krzyżują swoje drogi.  Podczas gdy Sony a9II celuje w fotografię sportową i dynamicznych akcji, nigdy nie miał być aparatem o wysokiej rozdzielczości ani kamerą wideo, do tego zostały zaprojektowane serie a7R i a7S. Ale wielu fotografów ma przy sobie zarówno serię a9, jak i a7R, aby mieć pewność, że zawsze mają odpowiednie narzędzie do pracy. Porównanie Sony A1 vs A9 II wyłoni nie tylko zwycięzce, ale też pokaże jaki postęp technologiczny udało się osiągnąć w tym niezwykle krótkim czasie

 

Matryca i procesor - Sony A1 vs A9 II

Pierwszą dużą różnicą między dwoma aparatami jest matryca. Podczas gdy oba aparaty mają podobny 35-milimetrowy pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor RS z podświetleniem, Sony A1 ma aż 50,1 MP w porównaniu do 24,2 MP w Sony A9 II.

Sony twierdzi, że nowa matryca 50 MP w A1 zawiera „szybki obwód przetwarzania z nową metodą analogowo-cyfrową” między fotodiodami a pamięcią DRAM z tyłu chipa. Sony A1 ma możliwość odczytu czujnika w mniej niż 1/200 sekundy, jest to 1,5 raza szybsze niż a9II, pomimo dwukrotnej liczby pikseli na czujniku. A1 otrzymuje również nowy, zaawansowany silnik BIONZ XR, który zwiększa prędkość nawet 8-krotnie w porównaniu z silnikiem BIONZ X zastosowanym w a9II. Połączenie nowej matrycy i niezwykle szybkiego procesora, pozwala A1 na strzelanie z szybkością 30 fps w porównaniu do 20 fps, do których jest zdolny a9II. Sony zrobiło coś co jeszcze w 2020 wydawało się niemożliwe.

 

Sony Alpha 1 procesor

Sony A1 posiada elektroniczną migawkę w zakresie ISO 100-32000 (rozszerzone ISO 50 do ISO 102400), co jest interesującym ulepszeniem w stosunku do elektronicznego zakresu ISO 100-25600 (rozszerzone ISO 50 do ISO 25600) znalezionego w a9II.  Z drugiej strony, zakres ISO mechanicznej migawki w Sony A1 wydaje się być identyczny z jego elektroniczną migawką, podczas gdy mechaniczna migawka w a9II obejmuje znacznie większy zakres ISO 100-51200 i rozszerzył ISO 50 do ISO 204800. Podczas nagrywania filmów aparat a9II obsługuje większy zakres ISO odpowiadający 100-51200 (wartości ISO do ISO 102400 można ustawić jako rozszerzony zakres ISO). A1 jest ograniczone do odpowiednika ISO 100-32000.

 

Procesor Sony A9 II

Autofokus - Sony A1 vs A9 II

A9 II ma jeden z najlepszych autofokusów na rynku. Aparat wykonuje obliczenia AF / AE do 60 razy na sekundę i oferuje wyjątkową wydajność spośród wszystkich aparatów.  Jednak Sony A1 rzuca wyzwanie wszystkim konkurentom dzięki szybszej prędkości obliczeń wynoszącej 120 razy / s. Posiada również więcej punktów detekcji fazy (759 vs 693). Oprócz wszystkich zwykłych ustawień AF, A1 ma zaktualizowany algorytm śledzenia w czasie rzeczywistym z lepszym rozpoznawaniem obiektu. Nowe ustawienia pozwalają na łatwiejsze przesuwanie punktu początkowego śledzenia lub przełączanie między dwoma obiektami.

 

Sony Alpha 1

 

Eye AF w czasie rzeczywistym jest dostępny w obu aparatach dla ludzi i zwierząt. W A1 poprawiono go o 30%, a ten ostatni może również lepiej śledzić oczy zwierząt, nawet gdy są zwrócone bokiem lub do góry nogami. Nowa kamera potrafi też śledzić oko ptaka, co jest kolejną nowością w serii Alpha. Co więcej, A1 ma lepszą wydajność przy słabym oświetleniu z minimalną czułością -4Ev, a punkty wykrywania fazy mogą działać przy f22. A9 II ma czułość -3Ev (f2) i działa do f16.

 

Sony A9 II vs A1

 

 

Kolejną nową funkcją, która pojawia się po raz pierwszy w A1, jest opcja tymczasowego anulowania śledzenia AF obiektu. Jeśli więc masz dwa obiekty w kadrze, możesz przytrzymać przycisk, aby tymczasowo anulować śledzenie bieżącego obiektu, a następnie przełączyć się na śledzenie drugiego obiektu. Po zwolnieniu przycisku śledzenie powraca do pierwszego obiektu. Ta funkcja będzie prawdopodobnie najbardziej przydatna dla fotografów sportowych.

Karta Pamięci - Sony A9 II vs A1

 

Oba aparaty mają dwa gniazda na karty pamięci. A9 II obsługuje karty SD UHS-II w obu gniazdach, podczas gdy A1 obsługuje nie tylko karty UHS-II, ale także szybsze (i droższe) karty CFexpress typu A. Jest to ciekawy pomysł, by umożliwić fotografowi zastosowanie dwóch kart SD jednocześnie. Z drugiej strony w aparacie za 33000 zł widziałbym bardziej perspektywiczną kartę CFexpress typu B (wielkość XQD).

Sony A1 vs A9 II - card slots

 

Jeśli chcesz nagrywać wideo 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, będziesz musiał wybrać droższe karty CFexpress typ A. Aktualnie jedyne dostępne na rynku są produkowane przez firmę ... Sony. Do wszystkich innych trybów wideo i robienia zdjęć wystarczą karty UHS-II, chyba że zażądasz możliwie najszybszych czasów czyszczenia bufora.

 

 

Video: 8K vs 4K

Rozdzielczość 50 MP, a także większa moc przetwarzania, pozwoliły Sony wprowadzić kolejną nowość w serii E-mount: nagrywanie wideo 8K. A1 może to zrobić z prędkością do 30 klatek na sekundę z odczytem wszystkich pikseli (od nadpróbkowania 8,6 K) za pomocą kodeka XAVC HS (HEVC / H.265). Nagrywanie wewnętrzne jest 10-bitowe 4: 2: 0 i maksymalnie 400 Mb / s.

Sony zaprojektowało nową strukturę rozpraszającą ciepło w A1, aby umożliwić nagrywanie wideo 8K przy 30p przez co najmniej 30 minut bez przegrzania. Sony nawet zasugerowało, że dłuższy czas jest możliwy. Ciekawe co na to Canon i jego flagowy model R5.



W 4K A1 może nagrywać w 120p z 10% crop na matrycy, aczkolwiek nie z nadpróbkowaniem. Jeśli chcesz odczytać pełne piksele, musisz wybrać tryb Super35 / APS-C (nadpróbkowany z 5,6K), ale jest on ograniczony do 60p. Co więcej, A1 może wewnętrznie nagrywać 4K w 10-bitowym 4: 2: 2 przy wszystkich częstotliwościach klatek, z maksymalną szybkością 600 Mb / s przy użyciu kompresji All-I.

 

Sony A9 II może za to nagrywać  4K do 30p i 100 Mb / s, z 8-bitowym nagrywaniem wewnętrznym. Full HD jest również ograniczony do 120p. Ponadto brakuje mu profili obrazu, zaawansowanych ustawień obrazu firmy Sony dla wideo, co oznacza, że nie ma krzywych, takich jak HLG i S-Log. Na szczęście A1 ma profile obrazu, które obejmują HLG, S-Log2, S-Log3, S-Cinetone i inne.

A1 może wysyłać 16-bitowe wideo RAW przez pełnowymiarowy port HDMI, a także możesz nagrywać wewnętrznie i zewnętrznie w tym samym czasie. Nie chodzi o to, że wyjście RAW jest ograniczone do 4K. Zaraz po rozdzielczości matrycy, zaawansowane funkcje video zostały najbardziej rozbudowane.

Oba aparaty mają stabilizację obrazu w korpusie, ale A1 ma również tryb aktywny, który nieco przycina matrycę, ale poprawia stabilność (stabilizacja elektroniczna, niedostępna w 8K lub 4K / 120p). Możesz także pozostawić stabilizację wyłączoną podczas zbierania danych z czujnika żyroskopowego w celu ustabilizowania w poście za pomocą oprogramowania Catalyst firmy Sony. Różne testy online wykonane z A7S III i A7C, które również mają tę opcję, wykazały, że daje to lepsze wyniki niż stabilizacja w aparacie.

 

Wizjer - Sony A1 vs A9 II

A1 ma najbardziej imponujący jak dotąd wizjer z panelem OLED o przekątnej 9,44 miliona punktów  i maksymalną częstotliwością odświeżania 240 Hz. Ma maksymalne powiększenie 0,9x (41˚), ale jeśli chcesz, możesz wybrać mniejsze powiększenie (33˚).

 

wizjer sony a1 vs a9 II

 

Wizjer A1 ma nowe ustawienie o nazwie Frame Rate Low Limit, które umożliwia wstawianie czarnych ramek, aby poprawić reakcję wyświetlacza przy używaniu czasu otwarcia migawki 1/60 s lub dłuższego (przydatne przy zdjęciach panoramicznych). Dotyczy to używania elektronicznej migawki.

A9 II ma przyzwoity EVF, ale nic w porównaniu z nowym flagowcem. Jest to panel OLED z 3,69 miliona punktów, powiększeniem 0,78x i punktem ocznym 23 mm. Maksymalna częstotliwość odświeżania to 120 Hz.

Cena - Sony A1 vs A9 II

Sony A1 to najdroższy jak dotąd aparat japońskiej firmy, którego cena detaliczna wynosi 34499 zł za sam korpus. A9 II nie jest w żadnym wypadku tanim aparatem, ale można go znaleźć za 22000 zł

Podsumowanie

Mówi się, że jak coś jest do wszyskiego to jest do niczego. Sony jest wyjątkiem potwierdzającym regułę. Zresztą ta uniwersalność jest obarczona bardzo dużym kosztem. Czy potrzebujesz wysokiej rozdzielczości, najlepszego AF i najlepszych specyfikacji wideo w aparacie? W takim razie Sony A1 jest dla ciebie. 

Wysoka cena oczywiście zniechęci wiele osób, a ci, którzy nadal nie lubią ergonomii Sony, również mogą się wahać. Projekt wydaje się mniej więcej taki sam jak A9 II. A1 jest nieco cięższy i głębszy, ale poza tymi rzeczami nie ma nic więcej do powiedzenia w sprawie designu. Canon zaryzykował wypuszczając swój flagowy model 8k jako pierwszy i nie sprostał wyzwaniu. Nie jest to wpadka na miarę firmy CD Projekt, lecz Sony z pewnością wyciągnęło wnioski. 

W pojedynku Sony A1 vs A9 II, zdecydowanie wygrywa nowy flagowiec. Jego sukces może jednak zapoczątkować korektę cenową na również rewelacyjne modele Sony A9 i A9 II. W takim wypadku wygranych będziemy mieli wielu.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl