Termowizja - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi 2
Termowizja - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Termowizja - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

 

Wybór termowizji jest dość trudny, ponieważ istnieje ogromny wybór zarówno kamer termowizyjnych jak i monokularów termowizyjnych czy szeroko rozumianych termowizorów myśliwskich. Po pierwsze, ważne jest, aby jasno zdefiniować przeznaczenie kamery termowizyjnej i sklasyfikować najważniejsze parametry zastosowania tej kamery termowizyjnej. I dlatego też przygotowaliśmy listę pytań i odpowiedzieliśmy na nie by wyjaśnić wszelkie wątpliwości. 

W większości zastosowań zwykle ważnymi parametrami technicznymi są zakres temperatur, rozdzielczość i pole widzenia kamery, dokładność pomiaru temperatury oraz czułość termiczna. Ponadto istnieją pewne pytania, które zawsze zastanawiają kupujących, którzy chcą kupić dobrą kamerę termowizyjną. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących kamer na podczerwień:

Pytania praktyczne

  1. Co to jest kamera termowizyjna?
  2. Czy można używać termowizji w ciągu dnia?
  3. Czy można widzieć przez ściany za pomocą kamer termowizyjnych?
  4. Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez metal?
  5. Czy obraz termowizyjny może widzieć przez szkło?
  6. Czy termowizja widzi przez ściany?
  7. Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez odzież?
  8. Czy termowizja jest niebezpieczna?
  9. Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez mgłę, deszcz, kurz, dym i śnieg?
  10. Czy kamery termowizyjne wykryją obiekty w wodzie?
  11. Jaki jest zasięg obserwacji kamer termowizyjnych?
  12. Jak oszukać termowizję?
  13. Jaka jest różnica między chłodzonymi a niechłodzonymi kamerami termowizyjnymi?
  14. Czym kamery termowizyjne i noktowizyjne różnią się od siebie?
  15. Do czego służy termowizja i jakie są jej zastosowania?
  16. Ile kosztuje termowizja?

Pytania teoretyczne

  1. Co to jest częstotliwość odświeżania Hz
  2. Co to jest rozdzielczość matrycy w termowizorze?
  3. Co to jest NETD?
  4. Zakres obserwacji w termowizorach
  5. Odległość oka od soczewki okularu w termowizorach
  6. Powiększenie w termowizorach
  7. Pole widzenia w termowizorach

Co to jest kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna rejestruje i tworzy obraz obiektu za pomocą promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt w procesie zwanym obrazowaniem termicznym. Utworzony obraz przedstawia temperaturę obiektu. Podstawowa technologia kamer termowizyjnych została po raz pierwszy opracowana dla wojska. Jednak wynalezienie kamery termowizyjnej jest związane z historią termografii, która rozpoczęła się w 1960 roku przez astronautę Sir Williama Herschela, który odkrył światło podczerwone.

W 1860 roku amerykański astronom Samuel Pierpont Langley wynalazł bolometr, który jest urządzeniem mierzącym promieniowanie podczerwone lub cieplne. W 1929 roku węgierski fizyk Kálmán Tihanyi wynalazł czułą na podczerwień elektroniczną kamerę telewizyjną, która była w stanie rejestrować obrazy termiczne.

Zarówno promieniowanie podczerwone, jak i światło widzialne są częścią widma elektromagnetycznego, ale w przeciwieństwie do światła widzialnego, promieniowania podczerwonego nie można bezpośrednio dostrzec ludzkim okiem. To wyjaśnia, dlaczego światło nie ma wpływu na kamerę termowizyjną i może ona dać wyraźny obraz obiektu nawet w ciemnym otoczeniu.

Obrazowanie termiczne polega na przekształcaniu światła podczerwonego w sygnały elektryczne i tworzeniu obrazu przy użyciu tych informacji. Ta technologia była wówczas rewolucyjna, ale dziś jest w powszechnym użyciu. Ale w jaki sposób te urządzenia potrafią uchwycić te niewidoczne informacje wizualne? Sprawdźmy to.

Czy można używać termowizji w ciągu dnia?

Obrazowanie termiczne i termografia polega na wychwytywaniu światła podczerwonego emitowanego przez przedmioty, na które nie wpływa światło widzialne. Więc tak, możesz używać kamery termowizyjnej w świetle dziennym.

Czy można widzieć przez ściany za pomocą kamer termowizyjnych?

Nie - ponieważ obrazowanie termiczne wykrywa tylko ciepło i nie „patrzy” przez ciała stałe, odzież, ceglane ściany itp. Będzie widzieć ciepło wydobywające się z powierzchni przedmiotu.

Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez metal?

Nie, kamera termowizyjna może jedynie rejestrować temperaturę powierzchni obiektu. Jeśli jakikolwiek przedmiot po drugiej stronie metalu nagrzeje go, powodując zmianę temperatury powierzchni, kamera będzie w stanie wychwycić zmiany temperatury, ale nie zapewni wrażenia przeziernego.


Czy obraz termowizyjny może widzieć przez szkło?

W rzeczywistości termowizory również nie widzą przez szkło. Z tego powodu soczewki w kamerach termowizyjnych muszą być wykonane ze specjalnego elementu (germanu), a nie ze szkła. To sprawia, że soczewki kamer termowizyjnych są droższe niż zwykłe obiektywy do kamer.

 

Czy termowizja widzi przez ściany?

Nie, kamery termowizyjne nie widzą przez ściany, przynajmniej nie tak jak w filmach. Ściany są na ogół wystarczająco grube – i wystarczająco izolowane – aby zablokować wszelkie promieniowanie podczerwone z drugiej strony. Jeśli skierujesz kamerę termowizyjną na ścianę, wykryje ona ciepło ze ściany , a nie z tego, co jest za nią. Jeśli jednak coś wewnątrz ściany spowoduje wystarczającą różnicę temperatur, kamera termowizyjna będzie w stanie wykryć to na powierzchni ściany. Specjaliści zajmujący się konserwacją budynków często używają kamer termowizyjnych do wykrywania problemów, takich jak wycieki wody lub brak izolacji, bez konieczności burzenia ścian w celu oceny problemu

 

 

termowizja-sciana


Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez odzież?

Nie, kamery termowizyjne mogą wykryć temperaturę materiału, ale nie będą przez nią patrzeć. Jeśli jednak osoba ma przy sobie coś, co podgrzewa lub chłodzi przykrywający ją materiał, kamera termowizyjna pokaże sygnaturę cieplną na materiale.

Czy termowizja jest niebezpieczna?

Nie, kamera termowizyjna nie emituje żadnej formy promieniowania. To czujnik, który przetwarza zarejestrowane promieniowanie podczerwone i przetwarza je na użytek ludzki.


Czy kamery termowizyjne mogą widzieć przez mgłę, deszcz, kurz, dym i śnieg?

Kamery termowizyjne mogą wykrywać przez niewielkie ilości mgły, deszczu, kurzu, dymu i śniegu. Jednak w miarę pogarszania się tych warunków zmniejsza się widoczność kamery termowizyjnej.


Czy kamery termowizyjne wykryją obiekty w wodzie?

Kamera termowizyjna z reguły nie jest w stanie rozpoznać obiektów w wodzie. Jednakże obiekt, który ma wyższą temperaturę w porównaniu z otaczającą wodą, może zostać rozpoznany przez termowizor gdy unosi się na wodzie lub gdy woda jest wystarczająco płytka.

Jaki jest zasięg obserwacji kamer termowizyjnych?

Zasięg obserwacji kamer termowizyjnych i ich detekcja zależy od wielu czynników.

  1. Wielkość i temperatura obiektu, na który patrzysz
  2. Rozmiar (rozdzielczość) detektora w kamerze termowizyjnej
  3. Wielkość pikseli detektora (jak daleko od siebie znajduje się każdy piksel na detektorze - jest to mierzone w mikronach - im bliżej siebie, tym wyższa jakość obrazu termicznego)
  4. Typ / rozmiar obiektywu używanego w kamerze termowizyjnej
  5. Warunki pogodowe

Jak oszukać termowizję?

 

Istnieje kilka sposobów na oszukanie kamery termowizyjnej w oparciu o sposób działania kamery termowizyjnej . Jednym ze sposobów jest użycie materiału, który nie odbija ciepła, takiego jak szkło lub plastik. Bardziej zaawansowane materiały np. kamuflarz termowizyjny jest stosowany przez najbradziej zaawansowane jednostki wojskowe. Np wojsko rosyjskie stosuje pastę Tuman-R, która pochłania do 95% widoczności cieplnej. Również polski wynalazek INVISI-TEC IR - mata maskująca może narazie w teorii kamuflować czołgi czy jednostki obserwacyjne przez detekcją.  


Jaka jest różnica między chłodzonymi a niechłodzonymi kamerami termowizyjnymi?

Chłodzone kamery termowizyjne są wyposażone w chłodnicę kriogeniczną, która obniża temperaturę detektora do temperatur kriogenicznych. Oferują lepszą jakość obrazu niż niechłodzone kamery termowizyjne, ale są dodatkowo płatne. W niechłodzonej kamerze termowizyjnej elementy wykrywające podczerwień znajdują się w jednostce działającej w temperaturze pokojowej. Bardziej powszechny typ urządzeń termowizyjnych, niechłodzone systemy działają cicho i można je natychmiast uruchomić. Chłodzone urządzenia termowizyjne mają detektory przechowywane w jednostce, która chłodzi je do -32 stopni F (0 stopni C) lub niżej. Chociaż te chłodzone kriogenicznie systemy mają niewiarygodnie wysoką rozdzielczość i czułość w wyniku chłodzenia ich elementów, są nie tylko droższe, ale też bardziej podatne na zużycie podczas użytkowania niż niechłodzone kamery.

Czym kamery termowizyjne i noktowizyjne różnią się od siebie?

Tak, termowizja może dawać obrazy nawet wtedy, gdy nie ma światła widzialnego. Kamery noktowizyjne działają poprzez wzmocnienie światła otoczenia. Jeśli więc nie ma światła otoczenia, kamery noktowizyjne nie zarejestrują użytecznego obrazu. Dowiedz się więcej o tym, jak działa kamera termowizyjna.

 

Do czego służy termowizja i jakie są jej zastosowania?

  • Energetyka - na przykład obrazowanie termiczne można wykorzystać do sprawdzenia, ile ciepła ucieka z domu / budynku i do sprawdzenia, jak dobrze ocieplony jest ten budynek lub do monitorowania wnikania wody do budynków (wilgoć objawia się jako zimno na murze / tynku / podłodze itp. ).
  • Policja i organy ścigania - Na przykład, aby zobaczyć zbiegów ukrywających się w ciemności lub pod osłoną drzew, aby zobaczyć, czy samochód jest ciepły, co sugerowałoby, że był niedawno prowadzony, aby podążać za pojazdami w nocy (np. Z helikoptera). Termowizja może wykryć tak niewielką różnicę temperatur, że może nawet zobaczyć, na przykład, ciepło pozostawione przez ślady poślizgu niedawno wyjeżdżającego pojazdu. Policja korzysta również z kamer termowizyjnych, aby przyjrzeć się domom, w których istnieje podejrzenie, że działa farma konopi, ponieważ wydzielają one więcej ciepła niż sąsiednie budynki - zwłaszcza ogólnie z dachu. Niewielkie różnice temperatur mogą wskazywać na ukryte przegrody w ścianach i mój pokaz, czy ktoś pod ubraniem chowa broń lub pistolet.
  • Ratownictwo / TOPR - Znajdowanie ludzi lub ciał rannych w dużej odległości. Taka kamera termowizyjna przyda się również podczas akcji w strefach klęsk żywiołowych lub ratownictwa w płonących budynkach, trzęsienia ziemi, powodziach. Dobrej jakości termowizor przejrzy również przez mgłę i dym. Co więcej kamery termowizyjne Zenmuse XT2 służą również do wykrywania pożarów lasów.
  • Nadzór / Kontrola granic - Aby zobaczyć ruch, obecność ludzi oraz pojazdów. W tym samym celu jest również szeroko stosowany w środowiskach morskich.
  • Przemysł - Do monitorowania gorących punktów w sprzęcie elektrycznym (konserwacja predykcyjna) i do monitorowania procesów wysokotemperaturowych, takich jak kotły, piece / piece. Obrazowanie termiczne jest rutynowo wykorzystywane do monitorowania pieców cementowych.
  • Obrona i wojsko - Do widzenia w ciemności w środowiskach bojowych i do ogólnej świadomości sytuacyjnej.
  • Medycyna i Weterynaria - Widzenie różnic w temperaturze ciała - zapalenie w ciele ssaka wytwarza dodatkowe zlokalizowane ciepło, które jest widoczne i wykrywalne przez kamerę termowizyjną.

Ile kosztuje termowizja?

Każda termowizja kosztuje duże pieniądze i choć ceny na termowizję myśliwską i komercyjną są niższe od przemysłowej to i tak będzie to kosztowny zakup. Wynika to z zastosowania bardziej zaawansowanych technologii i wielu innych czynników takich jak: firma, rozdzielczość matrycy, częstotliwość odświeżania, przybliżenie, wielkość piksela i wiele innych dodatkowych. Ceny na monokulary termowizyjne wahają się od 2300 zł (160 × 120 px) do nawet 20000 zł (640 x 480 z obiektywem 50 mm). Celowniki termowizyjne, bardziej skomplikowane urządzenia kosztują w granicach od 6 tysięcy do nawet 30 tysięcy. Swoją cenę zawdzięczają nie tylko skomplikowanej technologi, ale też użyciem najwyższych jakości materiałów tak aby przy wystrzale, nie uszkodzić matrycy czy też wyświetlacza. W naszej ofercie są również termowizory z dalmierzem w granicach od 10 do 20 tysięcy, w zależności od parametrów i firmy. Ręczne kamery termowizyjne potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, szczególnie kamery marki Flir. W naszej ofercie występują bardziej przystępne cenowo kamery Hikvision w cenie od 2 do 12 tysięcy. Kamery przemysłowe znajdą swoje zastosowanie nie tylko w sektorze energetycznym, ale też jako urządzenia do pomiary temperatury. Ostatnie termowizory jakie mamy w ofercie to kamery Zenmuse XT2 zaprojektowane wspólnie przez firmę Flir i DJI, które można podłączyć do dronów! 
 

Co to jest częstotliwość odświeżania Hz - czym się różni 9 Hz od 30 Hz i 50 Hz

Częstotliwość odświeżania jest jedną z głównych cech urządzenia termowizyjnego. Liczba Hz reprezentuje częstotliwość odświeżania czyli ilość pokazywanych obrazów na sekundę, w której detektor podczerwieni rejestruje je w kamerze termowizyjnej. Im wyższa wartość liczby klatek na sekundę, tym mniej widoczny efekt opóźnienia obrazu wytwarzanego przez kamerę termowizyjną w stosunku do rzeczywistej sceny. Obserwacja dynamicznych scen za pomocą kamery termowizyjnej o szybkości 9 kl./s powoduje rozmycie obrazu, a ruchy obiektów mogą wydawać się opóźnione i „gwałtowne”. Dobrym standardem jest częstotliwość 50 Hz która gwarantuje nam płynny i komfortowy obraz.

Co to jest rozdzielczość matrycy w termowizorze?

Rozdzielczość jest miarą używaną do opisania ostrości i wyrazistości obrazu . Jest często używany jako miara do oceny jakości monitorów, drukarek, obrazów cyfrowych oraz w naszym przypadku termowizorów. Jest to zdecydowanie najważniejszy parametr na który trzeba zwrócić uwagę, ale też i najdroższy gdyż głównie ten parametr jest wyznacznikiem ceny kamery termowizyjnej. Rozdzielczość urządzenia termowizyjnego (zdolność rozdzielcza) jest wartością złożoną, na którą składa się rozdzielczość termiczna i rozdzielczość przestrzenna. Istnieje również pojęcie rozdzielczości przestrzennej czujnika termicznego (mikrobolometr), ponieważ rozdzielczość ta znacznie przewyższa rozdzielczość czujnika termicznego.Z reguły rozdzielczość przestrzenna jest definiowana w liniach na milimetr, ale można ją określić w jednostkach kątowych (sekundy lub minuty). Im wyższa rozdzielczość urządzenia, tym wyraźniejszy obraz widziany przez obserwatora.

Co to jest NETD?

Kiedy spojrzysz na szczegóły techniczne kamery termowizyjnej, możesz natknąć się na wyrażenie lub specyfikację „NETD”. NETD to czułość urządzenia lub minimalna wykrywalna różnica temperatur, która uwzględnia sygnał szumu z czujnika termicznego kamery termowizyjnej.  Wyrażenie to oznacza „równoważną różnicę temperatur szumu”. Jest to miara tego, jak dobrze detektor termowizyjny jest w stanie rozróżnić bardzo małe różnice w promieniowaniu cieplnym na obrazie. NETD jest zwykle wyrażana w mili-kelwinach (mK). Czasami jest również nazywany „kontrastem termicznym”. Gdy szum odpowiada najmniejszej mierzalnej różnicy temperatur, oznacza to, że detektor osiągnął granicę zdolności do rozdzielenia użytecznego sygnału termicznego. Im więcej szumów, tym wyższa wartość NETD detektora.

Poniższe obrazy pokazują tę samą scenę nagraną przez dwie różne kamery. Jedna kamera ma NETD 60 mK, a druga 80 mK. Obszary na zdjęciu o bardzo niskiej temperaturze wykazują znacznie więcej szumów na zdjęciu wykonanym aparatem 80 mK. Różnica 20 mK nie wydaje się duża, ale ma potencjalnie ogromny wpływ na jakość obrazu i dokładność pomiaru.

 

 Co to jest NETD?

 

 

Parametry czujnika termicznego mają duży wpływ na rozdzielczość urządzenia. Przede wszystkim rozdzielczość czujnika termicznego (mikrobolometr) to całkowita liczba pikseli (zwykle przedstawiana jako pozioma liczba pikseli x pionowa liczba pikseli) i wielkość piksela. Te dwa kryteria stanowią główną podstawę oceny rozdzielczości.

Kamery termowizyjne mogą wykorzystywać różne algorytmy przetwarzania sygnału, które mogą wpływać na ogólną rozdzielczość urządzenia. Przede wszystkim mowa o „zbliżeniu cyfrowym”, gdy obraz utworzony przez matrycę płaszczyzny ogniskowej jest przetwarzany i przesyłany na wyświetlacz z powiększeniem. W takim przypadku następuje niewielki spadek ogólnej rozdzielczości. Podobny efekt można zaobserwować w cyfrowych aparatach fotograficznych przy zastosowaniu zoomu cyfrowego.

Oprócz opisanych powyżej czynników, należy wspomnieć o kilku dodatkowych czynnikach, które mogą zmniejszyć rozdzielczość. Przede wszystkim są to różnego rodzaju „szumy” zniekształcające użyteczny sygnał, aw końcowej fazie pogarszające jakość obrazu. Można wyróżnić następujące rodzaje hałasu:

Zakres obserwacji w termowizorach

Podany zakres obserwacji termowizora zależy od kombinacji dużej liczby czynników wewnętrznych (parametry czujnika, optyka i elektronika) oraz warunków zewnętrznych (zróżnicowana charakterystyka obserwowanego obiektu, tło, przejrzystość atmosfery itp.). Zasięg obserwacji jest zwykle podzielony na zasięg wykrywania, zasięg rozpoznawania i zasięg identyfikacji. Dla lepszego zrozumienia tematu Warto przeanalizować dane jakie producent InfiRay podaje w specyfikacji produktu Xeye E3 Max V2.0: (Rozdzielczość sensora: 384x288 VOx
Wyświetlacz:1280x960 px, Rozmiar piksela: 12μm, Rozmiar obiektywu: 35 mm, Pole widzenia: 7.5°×5.7°)

Zasięg detekcji / rozpoznania:

Samochód - 4018/1204
Człowiek - 1861/840
Jeleń/dzik - 1908/702
Zając - 518/239
Bażant - 341/105

Parametry dla innych modeli o podobnych specyfikacjach będą podobne.

Aby w pełni wyjaśnić ten temat, konieczne jest wprowadzenie pojęcia krytycznego rozmiaru obserwowanego obiektu. Rozmiar krytyczny to rozmiar, który służy jako podstawa do analizy obrazu obiektu w celu znalezienia jego charakterystycznych cech geometrycznych. Na przykład krytycznym rozmiarem dzika, sarny lub człowieka jest wysokość jego ciała.

Zasięg wykrywania w termowizorach

Odległość, na której krytyczny rozmiar obserwowanego obiektu mieści się w dwóch lub więcej pikselach czujnika termowizyjnego, nazywana jest zakresem wykrywania. Wykrywanie oznacza jedynie, że obiekt jest widoczny z pewnej odległości, ale nie daje żadnych informacji o jego charakterystyce (tj. Nie można określić rodzaju obiektu).

Zakres rozpoznawania w termowizorach

Rozpoznanie obiektu oznacza, że można zdefiniować typ obiektu. Oznacza to, że obserwator może dostrzec, co jest obserwowane, tj. człowieka, zwierzęcia, samochodu itp. Uważa się, że rozpoznanie jest możliwe, gdy rozmiar krytyczny obiektu mieści się w co najmniej 6 pikselach czujnika.

Zakres identyfikacji w termowizorach

Z punktu widzenia myśliwego najbardziej użytecznym zakresem jest zasięg identyfikacyjny. Identyfikacja oznacza, że obserwator może ocenić nie tylko rodzaj obiektu, ale także jego cechy charakterystyczne (np. Zidentyfikować płeć dzika, albo wielkość i rodzaj rogów jelenia)

Odległość oka od soczewki okularu w termowizorach

Odległość źrenicy to odległość od zewnętrznej powierzchni ostatniej soczewki okularu do powierzchni oka obserwatora, gdzie obserwowany obraz jest najbardziej optymalny (maksymalne pole widzenia z minimalnymi zniekształceniami). Ten parametr jest bardzo ważny dla lunet, w których odległość od oka nie może być mniejsza niż 50 mm (optymalnie 80-100 mm). Tak duża wartość odległości od oka jest konieczna, aby strzelec nie doznał kontuzji spowodowanej odrzutem podczas oddawania strzału. Z reguły noktowizorach i termowizorach odległość źrenicy jest równa długości muszli ocznej niezbędnej do zakamuflowania światła emitowanego przez wyświetlacz.

Powiększenie w termowizorach


Wartość powiększenia pokazuje, ile razy obserwowany obraz (za pomocą przyrządu optycznego) jest większy w porównaniu do obiektu obserwowanego gołym okiem. Jednostką miary jest powiększająca moc (symbol „x”, np. 2x - „2x moc”). Dla termowizorów typowe wartości mieszczą się w przedziale 1x - 5x, ponieważ głównym zadaniem termowizorów myśliwskich jest wykrywanie i rozpoznawanie obiektów w warunkach słabego oświetlenia lub niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zwiększenie powiększenia termowizorów prowadzi do znacznego zmniejszenia szybkości obiektywu, a to skutkuje znacznym spadkiem kontrastu w stosunku do tła. Spadek prędkości działania urządzenia wraz ze wzrostem powiększenia może zostać skompensowany przez producenta zwiększając aperturę światła, ale to z kolei doprowadzi do ogólnego zwiększenia wymiarów urządzenia, ciężaru i ceny termowizora. Większość producentów nie podaje jasności obiektywu i dlatego co znacząco utrudnia porównanie poszczególnych modeli, choć inni chwalą się swoimi osiągami. Dla przykładu termowizory Hikvision i Zeiss posiadają aparaturę w swoich obiektywach F/1.0 co jest uznawany za rewelacyjny wynik. 

W przypadku lunet termowizyjnych wygoda jest niezwykle ważna, ponieważ strzelec musi ją trzymać z bronią w rękach. Duże powiększenie prowadzi również do trudności w wyszukiwaniu i śledzeniu celu, zwłaszcza jeśli cel się porusza, ponieważ zwiększenie powiększenia prowadzi do zmniejszenia pola widzenia. Dlatego też decydując się na zakup termowizora z rozdzielczością 640 x 480, płacimy głównie nie za jakość obrazu, a właśnie za większe pole widzenia.

 

powiększenie w termowizorach

 

Warto zapamiętać:

  1. Im większa ogniskowa obiektywu lub / i rozmiar wyświetlacza, tym większe powiększenie.
    Niestety producenci nie podają parametrów ogniskowej obiektywu, więc tutaj nie mamy zbytnio pola do analizy poszczególnych modeli.
  2. Im większa ogniskowa okularu lub / i  rozmiar czujnika(matryca), tym mniejsze powiększenie.
    Tutaj również producenci raczej nie podają ogniskowej okularu. 

Czy zatem nie da się obliczyć przybliżenia? - Tak i nie :)

Powiększenie jest określane przez ogniskową soczewki obiektywu i okularu oraz przez współczynnik skalowania który jest równy stosunkowi fizycznych rozmiarów (przekątnych) wyświetlacza i czujnika, więc jest to skomplikowany mechanizm. Jedynym parametrem, który jest w stanie obiektywnie dać nam wartości przybliżeń jest pole widzenia.

Pole widzenia w termowizorach 

W przeciwieństwie do lornetek, to właśnie pole widzenia jest wyznacznikiem pola widzenia. Pole widzenia określa wielkość przestrzeni, którą można oglądać przez urządzenie optyczne z określonej odległości. Pole widzenia jest zwykle podawane w stopniach lub rzadziej w metrach dla określonej odległości (zwykle na 1000m) od obserwowanego obiektu. Im szersze pole widzenia, tym wygodniejsza obserwacja, ponieważ nie ma potrzeby ciągłego przesuwania urządzenia w celu obejrzenia niezbędnej części lub przestrzeni. Dlatego też często myśliwi polujący z ambony decydują się na termowizor 640 x 480, właśnie ze względu na większy obszar możliwy do uchwycenia.   

Ważne jest, aby zrozumieć, że pole widzenia jest odwrotnie proporcjonalne do powiększenia - co oznacza, że im mniejsze pole widzenia podaje producent tym większe będzie powiększenie optyczne termowizora. Jest to jeden z powodów, dla których systemy na podczerwień (w szczególności kamery termowizyjne) o dużym powiększeniu nie są produkowane. Jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że zwiększenie pola widzenia prowadzi do zmniejszenia zasięgu wykrywania i rozpoznawania.

Komentarze do wpisu (2)

26 lutego 2022

Czy istnieje peleryna, płaszcz w którym termowizja nie wychwyci nas?

28 lutego 2022

Są metody na uniknięcie termowizji ale są to bardzo drogie materiały wojskowe. Generalnie termowizja nie widzi przez szyby, choć niektóre jednostki wojskowe wykorzystują specjalne pasty które są skuteczne do 95%

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl