
BMPCC 4K (po lewej) VS BMPCC 6K (po prawej)
Blackmagic 4K okazał się niewątpliwym sukcesem na rynku fotograficznym. Doceniony za mocowanie 4/3 i bardzo przyzwoity stosunek, jakości do ceny, stał najbardziej pożądaną kamerą na rynku.
Wejście na rynek nowego Blackmagic 6k wywołało rumieńce u większości pasjonatów video, ale i konsternację wśród szczęśliwych posiadaczy wersji 4K. Różnica pomiędzy obydwoma modelami zdaje się być oczywista, ale w rzeczywistości mamy do czynienia ze zmianami, które czynią je idealnym kompromisem.
BMPCC 6K vs. BMPCC 4K - Różnice
• Rozdzielczość 6K a karta pamięci:
SD:
Zacznijmy od oczywistego… W przeciwieństwie do swojego brata 4K , Nowa kamera 6K może być używana do filmowania w rozdzielczości do 6K przy różnych częstotliwościach klatek. Zaletą jest to, że nawet podczas filmowania w najwyższej rozdzielczości i kodeku, szybka karta SD może być nadal używana do wygodnego nagrywania wewnętrznego. (BM RAW 3: 1, 6144 x 3456. Np. Sandisk Extreme PRO SDXC 128 GB 170/90 MB/s. Są relatywnie szybkie i niezawodne). Pamiętaj, że to zadziała podczas filmowania w formacie 24 / 25p.
CFast:
Jeśli chcesz kręcić, w jakości 50 / 60p, karty CFast 2.0 staną się twoim najlepszym przyjacielem. Obie opcje kart są raczej ograniczone, jeśli chodzi o pojemność, więc wykonalnym rozwiązaniem będzie użycie zewnętrznego dysku SSD. Tutaj ponownie można zarekomendować niezawodną firmę SanDisk - EXTREME PORTABLE SSD 1TB
Uwaga: Dysk zewnętrzny zajmuje miejsce karty SD. Użycie tych dwóch nośników w tym samy czasie jest niemożliwe.
Rekomendowane karty CFast na rynku polskim do Blackmagic 6K :
-
Lexar Pro 3500X Cfast (VPG-130) R525/W445
-
Delkin Cfast Cinema 2.0 R560/W495
-
SanDisk Extreme PRO CFast 2.0 525 MB/s
Nawiasem mówiąc, mówiąc o rozdzielczości, pamiętaj, że nagrywanie w 6K jest dostępne tylko w kodeku Blackmagic RAW. (4K można nagrywać w ProRes). Blackmagic zachęca abyśmy do konwertowania i edycji używali platformy DaVinci.
• Czujnik S35
W przeciwieństwie do swojego brata, czujnik w tym aparacie jest większy niż czujnik znajdujący się w rodzeństwie 4K. (Super 35 vs. Micro 4/3).
Zasadniczo zaletą posiadania większego czujnika jest szersze pole widzenia, łatwa manipulacja głębokością pola i, w zależności od liczby pikseli czujnika (i wielkości pikseli), lepszych możliwości słabego oświetlenia.
• Mocowanie Canon EF:
BMPCC 4K ma mocowanie obiektywu Mikro 4/3 . Nowy BMPCC 6K jest teraz wyposażony w mocowanie obiektywu EF. Absolutnie słuszne jest pytanie, czy Blackmagic dokonał tutaj właściwego wyboru, ale szczerze mówiąc, obiektywy z mocowaniem EF mimo swoich lat dalej plasują się w czołówce najlepszych obiektywów na rynku fotograficznym.
W starszym BMPCC 4K Mocowanie MFT jest bardzo elastyczne. Dodatkowo z Metabones Speed Booster EF do MFT ULTRA 0.71X twoje pole widzenia staje się jeszcze szersze, choć bardziej kosztowne.
• Możliwości fotograficzne:
Przechwytywanie zdjęć do 21,2 MP. Jest to poprawa w porównaniu z 8MP oferowanym przez BMPCC 4K.
• Cena
BMPCC 6K - 11900 zł (w dniu premiery)
BMPCC 4K - 5999zł Blackmagic 6K będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających już obiektywy Canona EF, zaoszczędzimy na opcjonalnym Metabones (ok. 3000zł).
BMPCC 6K vs. BMPCC 4K - podobieństwa
-
Doskonały system operacyjny, kolorystyka, ekran dotykowy 1920 x 1080 5 ″ LCD, układ przycisków, ogólna konstrukcja korpusu. Wejścia / wyjścia, opcje zasilania.
-
Żywotność baterii 4K/6K – 40/45min.
-
Podobnie jak BMPCC 4K, wersja 6K ma cztery wbudowane mikrofony, które mają wyjątkowo niski poziom szumów i są odporne na uderzenia i wiatr.
-
Gwarancja: 12 miesięcy, deklarowana przez BlackMagic
-
Obie kamery wyposażone są w:
-
wejście mikrofonowe w stylu kamery wideo 3,5 mm (8)
-
złącze słuchawkowe (9)
-
pełnowymiarowe złącze HDMI z obsługą HDR i czystym 10-bitowym wyjściem (10)
-
profesjonalne blokowane złącze zasilania prądem stałym (11)
-
Połączenie USB ‑ C umożliwia podłączenie i nagrywanie bezpośrednio na dysk multimedialny (12)
-
Złącze mini XLR do podłączania profesjonalnych mikrofonów (13)
Wnioski?
Zarówno stary BMPCC 4K, jak i nowy BMPCC 6K są bardzo wydajnymi urządzeniami do filmowania. Ostatecznie zależy to od twoich potrzeb i budżetu. Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić dodatkowe koszty. W 6K mamy stosunkowo droższe obiektywy Canona do pełnej klatki i karty CFast, która nagrywałaby w 6K, ale brak potrzeby stosowania przejściówek. Jako właściciel BMPCC 4K, nie spieszyłbym się z wymianą aparatu. Te dwa modele zostały tak zaprojektowane by każdy znalazł coś dla siebie.