Głowice Gimbalowe

Głowice gimbalowe są niezbędnym akcesorium dla profesjonalnych użytkowników aparatów fotograficznych, którzy chcą fotografować poruszające się obiekty z dużej odległości. Wytrzymały sprzęt profesjonalny może być wyjątkowo nieporęczny, co sprawia, że prawie niemożliwe jest trzymanie go rękami przez dłuższy czas. Nawet trudno wyważyć teleobiektyw na normalnej głowicy statywu lub głowicy kulowej. Ponadto, ekstremalne zbliżenie powiększa nawet drobne ruchy dłoni, powodując "poruszone zdjęcia". Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest wysokiej jakości głowica gimbalowa.

raty 30x0% promocja Beafoto

Sirui Głowica gimbalowa PH-20 Carbon (w magazynie!) Sirui Głowica gimbalowa PH-20 Carbon (w magazynie!)
Producent: SIRUI
dostępny
24 godziny
Cena: 1 585,00 zł
szt.
zobacz więcej
Sirui Głowica gimbalowa PH-30 Carbon Sirui Głowica gimbalowa PH-30 Carbon
Producent: SIRUI
dostępny
24 godziny
Cena: 2 389,00 zł
szt.
zobacz więcej
Swarovski głowica gimbalowa PTH Swarovski głowica gimbalowa PTH
w magazynie dostawcy
3-5 dni
Cena: 2 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
Gitzo Głowica Gimbal GHFG1 Gitzo Głowica Gimbal GHFG1
Producent: Gitzo
dostępny
24 godziny
Cena: 2 695,00 zł
szt.
zobacz więcej

Kluczowe cechy najlepszych głowic gimbalowych

Równowaga jest kluczową cechą każdej głowicy gimbalowej. Dzięki temu używanie dużych obiektywów jest wygodne i nie wymaga wysiłku. Kiedy osiągniesz idealną równowagę, te długie (i super ciężkie) teleobiektywy są nieważkie. Jest to przydatne zwłaszcza podczas śledzenia poruszającego się obiektu.

Dużo miejsca na poruszanie się - na wsporniku montażowym jest wystarczająco dużo miejsca na ruchy, aby głowica gimbala była idealnie wyważona i pozwalała na przemieszczanie się o 360 stopni.

System szybkiego zwalniania - Wybierz głowice przegubowe z szybkozłączką, szczególnie te z płytą Arca-Swiss. Jeśli chcesz zmienić obiektywy, wystarczy przesunąć płytkę bez demontażu przekładni.

Przenośna konstrukcja - niektóre głowice gimbalowe można zdemontować, dzięki czemu można zmieścić części w torbie i łatwo złożyć je razem, gdy nadejdzie czas na fotografowanie. Dobrym tego przykładem jest głowica Sirui PH-20 w zestawie z płytkami i torbą.  Inni nie, ale są w bardziej kompaktowej konfiguracji. Teleobiektywy są już masywne, więc zdecyduj się na głowice przegubowe, które pozwalają zaoszczędzić miejsce na bagaż.

Mocowanie boczne głowic gimbalowych oraz mocowanie do kołyski

Istnieją dwa mocowania głowic gimbalowych: mocowanie boczne i bardziej popularne mocowanie do kołyski. Mocowania boczne nie mają kołyski wahadłowej, a kamerę można zamocować bezpośrednio na jej pionowym punkcie obrotu.

Więc który jest lepszy? Obie oferują stabilność i mają swoje zalety. Wybór jednej z nich to kwestia osobistych preferencji, ale aby pomóc Ci zdecydować, oto kilka cech, które są unikalne dla każdej z nich.

Głowice gimbaloweGłowice gimbalowe

  • mocowanie boczne - głowice gimbalowe

Boczne mocowania automatycznie wyśrodkowują obiektyw względem osi obrotu, więc nie trzeba go regulować, jak w przypadku mocowania na kołysce. Bez wahacza masz więcej miejsca na dostęp do obiektywu od spodu. Ma mniej części, więc jest bardziej kompaktowy.

  • mocowanie wahadłowe - głowice gimbalowe

Mocowania wahadłowe oferują więcej opcji regulacji. Możesz przesunąć kamerę nieco wyżej lub niżej wzdłuż ramienia. Niektóre modele mają ograniczniki bezpieczeństwa, które chronią sprzęt przed upadkiem w tych rzadkich przypadkach, gdy zapomnisz całkowicie dokręcić pokrętło regulacji.