Sony A7R IV, A7R V i A7R VI różnią się nie tylko rozdzielczością. W artykule porównujemy matryce, autofokus, stabilizację, filmowanie, bufor, ergonomię i workflow. Pokazujemy, kiedy wystarczy A7R IV, kiedy warto przejść na A7R V, a kiedy A7R VI faktycznie uzasadnia dopłatę. To praktyczny przewodnik dla fotografów i twórców hybrydowych.
- dodano: 13-05-2026
Seria Sony A7R od lat jest wybierana przez fotografów, którzy potrzebują bardzo wysokiej rozdzielczości, dużej elastyczności kadrowania i pełnoklatkowego obrazka do pracy komercyjnej. Porównanie Sony A7R IV vs Sony A7R V vs A7R VI pokazuje jednak, że różnice między tymi korpusami nie kończą się na liczbie megapikseli. Najważniejsze pytanie brzmi więc nie „który jest najnowszy”, tylko: który realnie usprawni Twoją pracę i czy wymiana ma ekonomiczny sens.
W tym porównaniu skupiamy się na praktyce: fotografii krajobrazowej, studyjnej, produktowej, portretowej, przyrodniczej i pracy hybrydowej foto-wideo. A7R IV nadal jest bardzo mocnym aparatem do zdjęć, A7R V wnosi duży skok w autofokusie i obsłudze, a A7R VI idzie w stronę szybkości, filmowania i bardziej uniwersalnego korpusu dla wymagających twórców.
Dla kogo jest to porównanie Sony A7R IV, A7R V i A7R VI?
To porównanie jest dla osób, które fotografują świadomie i wiedzą, że sama rozdzielczość nie rozwiązuje wszystkich problemów. Jeśli robisz duże wydruki, zdjęcia produktowe, packshoty, reprodukcje, architekturę, portrety premium albo krajobraz, każdy z tych korpusów może dać bardzo szczegółowy plik. Różnice pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaczynasz pracować szybciej, w trudniejszym świetle, z ruchem, z wideo albo z dużą liczbą materiału do selekcji.
Sony A7R IV będzie najbardziej racjonalnym wyborem dla fotografa, który chce wejść w pliki około 61 MP i nie potrzebuje najnowszego rozpoznawania obiektów. Sony A7R V jest mocnym krokiem dla osób, które chcą bardziej przewidywalnego AF, lepszego wizjera, ekranu 4-osiowego, stabilizacji do 8 stopni i poważniejszych funkcji filmowych. Sony A7R VI kieruje się do tych, którzy chcą połączyć wysoką rozdzielczość z szybkością: 66,8 MP, matrycą Exmor RS, serią do 30 kl./s, 4K 120p i lepszą pracą w dynamicznych sytuacjach.

Najważniejsze różnice w skrócie
Najprościej można powiedzieć tak: A7R IV to wciąż świetny aparat fotograficzny wysokiej rozdzielczości, A7R V to bardziej dopracowane narzędzie dla twórcy hybrydowego, a A7R VI to model, który próbuje połączyć rozdzielczość serii R z tempem pracy znanym z szybszych korpusów. Nie każdemu taka zmiana będzie potrzebna, ale w niektórych zastosowaniach różnica będzie wyraźna już po pierwszym dniu zdjęciowym.
- Sony A7R IV ma matrycę Exmor R około 61 MP, 567 punktów detekcji fazy, zdjęcia seryjne do 10 kl./s, stabilizację 5,5 stopnia i nagrywanie 4K do 30p.
- Sony A7R V zachowuje 61 MP, ale dodaje procesor BIONZ XR, osobny procesor AI, 693 punkty AF, stabilizację do 8 stopni, 8K 24/25p, 4K 60p, lepszy wizjer i ekran 4-osiowy.
- Sony A7R VI przechodzi na matrycę Exmor RS 66,8 MP, 759 punktów AF, zdjęcia do 30 kl./s migawką elektroniczną, 8K 30p, 4K 120p, wydajniejszą stabilizację i nowy akumulator NP-SA100.
Największy skok między A7R IV a A7R V dotyczy obsługi, autofokusa, wideo i stabilizacji, a nie samej rozdzielczości. Największy skok między A7R V a A7R VI dotyczy odczytu matrycy, zdjęć seryjnych, filmowania i pracy z szybkim ruchem. To ważne, bo fotograf krajobrazowy może nie wykorzystać większości przewag A7R VI, ale fotograf przyrody, sportu, eventów lub hybrydowy twórca wideo odczuje je szybciej.
Matryca i jakość obrazu: 61 MP kontra 66,8 MP
Sony A7R IV i Sony A7R V korzystają z pełnoklatkowej matrycy Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości około 61,0 MP. W praktyce oznacza to pliki 9504 × 6336 px w proporcji 3:2, czyli bardzo duży zapas do kadrowania, wydruków i pracy komercyjnej. To nadal rozdzielczość, która dla wielu zawodowych zastosowań jest bardziej niż wystarczająca.
Sony A7R VI podnosi efektywną rozdzielczość zdjęć do około 66,8 MP, a rozmiar pliku 3:2 do 9984 × 6656 px. Różnica liczby pikseli nie jest rewolucyjna sama w sobie. Ważniejsze jest to, że A7R VI używa pełnoklatkowej matrycy Exmor RS, czyli konstrukcji nastawionej na szybszy odczyt. To właśnie ona stoi za największą zmianą charakteru aparatu: mniej „spokojny aparat wysokiej rozdzielczości”, bardziej szybki korpus do wymagających scen.
Kiedy 61 MP nadal wystarcza?
W fotografii krajobrazowej, produktowej, portretowej i studyjnej 61 MP nadal wystarcza z dużym zapasem. Jeśli pracujesz na statywie, kontrolujesz światło, używasz dobrych obiektywów i dostarczasz zdjęcia do druku, katalogów, e-commerce albo kampanii internetowych, A7R IV i A7R V nadal oferują bardzo wysoki poziom szczegółowości. W wielu zleceniach ograniczeniem szybciej stanie się optyka, technika pracy, poruszenie, dyfrakcja albo jakość światła, a nie sama liczba megapikseli.
Warto też pamiętać, że większa rozdzielczość oznacza większe wymagania. Potrzebujesz szybszych kart, większych dysków, mocniejszego komputera i bardziej zdyscyplinowanej selekcji. Jeśli dziś pliki z A7R IV lub A7R V spełniają oczekiwania klientów, wymiana wyłącznie dla kilku dodatkowych megapikseli nie będzie najbardziej rozsądnym argumentem.
Co realnie daje nowa matryca Exmor RS w A7R VI?
Największą wartością matrycy Exmor RS w A7R VI nie jest sam wzrost z 61 do 66,8 MP, lecz szybszy odczyt danych. Dzięki temu aparat może robić zdjęcia seryjne do 30 kl./s migawką elektroniczną, oferować blackout-free shooting, obsługiwać bardziej zaawansowane tryby wideo i skuteczniej współpracować z systemem AF w scenach dynamicznych. To zupełnie inny kierunek rozwoju niż klasyczne „dodajmy więcej pikseli”.
Dla fotografa krajobrazowego Exmor RS będzie miłym dodatkiem, ale nie musi zmienić codziennej pracy. Dla fotografa ptaków, sportu, tańca, dzikiej przyrody albo dynamicznych portretów może być różnicą między jednym trafionym kadrem a pełną sekwencją ostrego materiału. Jeśli fotografujesz głównie statyczne tematy, A7R VI będzie raczej luksusem. Jeśli łączysz wysoką rozdzielczość z ruchem, jego sens rośnie.

Autofokus i rozpoznawanie obiektów: największy skok między generacjami
Autofokus jest jednym z najważniejszych powodów, dla których wymiana korpusu może mieć sens. W serii A7R różnica między generacjami jest wyraźna: od solidnego, ale starszego systemu w A7R IV, przez procesor AI w A7R V, po jeszcze szybsze śledzenie i szersze pokrycie w A7R VI. Sama liczba punktów AF nie mówi wszystkiego, ale dobrze pokazuje kierunek zmian.
Sony A7R IV oferuje 567 punktów AF z detekcją fazy w pełnej klatce i Eye AF dla ludzi oraz zwierząt. A7R V podnosi liczbę punktów do 693 i dodaje rozpoznawanie ludzi, zwierząt, ptaków, owadów, samochodów, pociągów i samolotów. A7R VI idzie dalej: ma maksymalnie 759 punktów AF dla zdjęć i filmów oraz rozpoznawanie tych samych głównych kategorii w trybie automatycznym.
Sony A7R IV: solidny AF, ale starsza logika śledzenia
A7R IV nadal potrafi skutecznie ustawiać ostrość w portrecie, krajobrazie, studio i spokojniejszych zleceniach. Real-time Eye AF, śledzenie obiektu i 10 kl./s wystarczą do wielu zastosowań. Ograniczenia pojawiają się wtedy, gdy obiekt porusza się nieprzewidywalnie, znika za przeszkodami, zmienia kierunek albo gdy fotografujesz zwierzęta i ptaki w trudnym tle.
To nie znaczy, że A7R IV jest słaby. Raczej trzeba uczciwie powiedzieć, że wymaga od fotografa więcej kontroli nad polem AF i większej liczby decyzji w trakcie zdjęć. Jeśli pracujesz powoli, precyzyjnie i znasz swój korpus, nadal można nim robić zawodowy materiał. Jeśli oczekujesz, że aparat sam lepiej rozpozna typ obiektu i będzie konsekwentniej trzymał ostrość, nowsze modele mają przewagę.
Sony A7R V: procesor AI i lepsze rozpoznawanie obiektów
A7R V jest najbardziej logicznym krokiem dla użytkownika A7R IV, który nie potrzebuje szybkości A7R VI, ale chce wyraźnie lepszego autofokusa. Osobny procesor AI analizuje postawę człowieka, głowę, tułów i oczy, a nie tylko klasyczny kontrast lub twarz. W praktyce pomaga to w portrecie, reportażu, ślubie, zdjęciach twórców, tańcu, modzie i pracy z modelami, którzy odwracają się od aparatu albo częściowo zasłaniają twarz.
A7R V jest też dużo wygodniejszy przy fotografowaniu ptaków, zwierząt, owadów i pojazdów. Nie robi z serii A7R aparatu sportowego w ścisłym sensie, bo nadal ma maksymalnie 10 kl./s, ale sprawia, że trafialność AF i komfort pracy są znacznie lepsze niż w A7R IV. Dla wielu fotografów to będzie ważniejsze niż sama liczba megapikseli.
Sony A7R VI: szybszy odczyt, 759 punktów AF i śledzenie przy 30 kl./s
A7R VI zmienia proporcje. To nadal aparat wysokiej rozdzielczości, ale z ambicją pracy w dynamicznych scenach. Połączenie matrycy Exmor RS, procesora BIONZ XR2, do 60 obliczeń AF/AE na sekundę, 759 punktów AF i zdjęć seryjnych do 30 kl./s sprawia, że ten korpus ma dużo większy sens dla wildlife, sportu amatorsko-profesjonalnego, eventów i hybrydowych realizacji, gdzie nie możesz powtórzyć momentu.
W praktyce największą przewagą nie jest to, że A7R VI „widzi” więcej typów obiektów niż A7R V, bo lista rozpoznawanych kategorii jest podobna. Ważniejsze jest to, że robi to szybciej, z większym pokryciem kadru i przy znacznie większej szybkości serii. To aparat dla osób, które wcześniej musiały wybierać między wysoką rozdzielczością a szybkością.

Zdjęcia seryjne i bufor: czy seria A7R nadaje się do akcji?
Sony A7R IV i A7R V oferują zdjęcia seryjne do 10 kl./s. W A7R IV bufor dla dużych plików jest wyraźnie bardziej ograniczony, natomiast A7R V potrafi zapisać do 583 skompresowanych RAW-ów przy 10 kl./s. To duża różnica, jeśli fotografujesz dłuższe sekwencje, ale wciąż nie zmienia faktu, że 10 kl./s nie zawsze wystarczy do szybkiej akcji.
Sony A7R VI robi tu największy skok: do 30 kl./s migawką elektroniczną i do 10 kl./s mechaniczną. Według danych producenta bufor zależy od formatu, ale przykładowo obejmuje około 215 JPEG Fine L, 150 RAW lub 65 RAW Compressed HQ. To mniej imponujące liczbowo niż bufor skompresowanych RAW-ów w A7R V przy 10 kl./s, ale A7R VI zapisuje materiał w zupełnie innym tempie i przy wyższej rozdzielczości.
Dla krajobrazu, architektury, studia i produktu seria 10 kl./s jest wystarczająca, a często nie ma znaczenia. Dla ptaków w locie, dynamicznego tańca, sportu, dzieci, zwierząt i wydarzeń A7R VI daje realnie większy margines bezpieczeństwa. Funkcje takie jak Pre-Capture i chwilowe zwiększenie szybkości serii są praktyczne wtedy, gdy decydujący moment trwa ułamek sekundy.
Stabilizacja obrazu i praca z ręki
Stabilizacja w A7R IV ma deklarowany efekt 5,5 stopnia. To nadal użyteczne rozwiązanie, zwłaszcza przy fotografii statycznej i krótszych ogniskowych, ale przy 61 MP każdy mikroruch jest bardziej widoczny niż w aparacie o niższej rozdzielczości. Wysoka rozdzielczość lubi dobrą technikę: stabilną pozycję, krótszy czas, statyw albo przynajmniej świadome użycie IBIS.
A7R V podnosi stabilizację do 8 stopni, co jest jednym z najbardziej praktycznych ulepszeń tego modelu. Przy zdjęciach wnętrz, detali, krajobrazu o świcie, muzeów, architektury i pracy bez statywu różnica może być bardzo odczuwalna. Nie zastępuje to statywu w każdej sytuacji, ale zwiększa liczbę ostrych zdjęć z ręki.
A7R VI według danych technicznych oferuje stabilizację ocenianą według standardu CIPA2024: 8,5 stopnia w centrum i 7,0 stopnia na brzegach. Producent w materiałach marketingowych podaje także wartości 7,5 i 6,5 stopnia w wybranym kontekście, dlatego w artykule warto operować pełnym opisem, a nie jedną liczbą bez dopowiedzenia. Praktycznie najważniejsze jest to, że A7R VI poprawia stabilizację także pod kątem wideo, trybów Active i Dynamic active oraz teleobiektywów.

Filmowanie: od 4K w A7R IV do 8K i 4K 120p w A7R VI
A7R IV jest aparatem, którym da się filmować, ale nie jest to korpus zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających produkcjach wideo. Oferuje 4K do 30p, profile S-Log2, S-Log3 i HLG, wyjście HDMI 8-bit oraz nagrywanie XAVC S. Do krótszych form, materiałów hybrydowych, backstage’u, wywiadów i prostych realizacji nadal może wystarczyć, ale ograniczenia kodeków i brak 10-bitowego zapisu szybciej dadzą o sobie znać w postprodukcji.
A7R V wnosi 8K 24/25p, 4K 60/50p, zapis 10-bit 4:2:2, XAVC HS i XAVC S-I, S-Cinetone, S-Log3 z deklarowaną szeroką rozpiętością tonalną, Active Mode, kompensację oddychania obiektywu i dużo wygodniejszy ekran. To już pełnoprawny aparat hybrydowy, zwłaszcza dla twórców, którzy robią zdjęcia jako główną usługę, ale coraz częściej oddają klientom również materiał wideo.
A7R VI idzie dalej: 8K 30p, 4K 120p, 4K 60p bez cropa, 10-bit 4:2:2, Dual Gain Shooting, rozbudowane tryby stabilizacji, funkcje streamingowe, dwa porty USB-C i bardziej zaawansowane audio, w tym obsługa formatów 32-bit float przez kompatybilne akcesoria. Jeśli filmowanie jest dla Ciebie równie ważne jak fotografia, A7R VI wygląda znacznie bardziej przyszłościowo niż A7R IV i wyraźnie bardziej dynamicznie niż A7R V.
Kiedy A7R V wystarczy do pracy hybrydowej?
A7R V wystarczy, jeśli nagrywasz wywiady, rolki, materiały promocyjne, krótkie filmy produktowe, backstage z sesji, reportaż ślubny w rozsądnym tempie albo wideo do internetu. 8K 24/25p i 4K 60p dają duże możliwości, a 10-bit 4:2:2 pozwala wygodniej kolorować materiał niż pliki z A7R IV. Do tego ekran 4-osiowy i lepszy AF znacząco poprawiają komfort filmowania.
Jeżeli jednak często nagrywasz szybki ruch, chcesz używać 4K 120p, potrzebujesz lepszej stabilizacji w ruchu, zaawansowanego audio i wygodniejszego streamingu, A7R VI ma wyraźną przewagę. A7R V jest bardzo dobrym aparatem hybrydowym, ale A7R VI jest bardziej nastawiony na twórcę, który nie chce już rozdzielać sprzętu foto i wideo.
Dla kogo A7R VI ma sens jako kamera do wideo?
A7R VI ma sens dla operatora-fotografa, który realizuje materiały premium i chce mieć jeden korpus do zdjęć wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanego wideo. 4K 120p bez cropa, 8K 30p, stabilizacja Dynamic active, Auto Framing, rozbudowane audio i lepszy odczyt matrycy to funkcje, które mogą oszczędzić czas na planie i w montażu.
Nie jest to jednak automatycznie najlepszy wybór dla każdego filmowca. Jeśli Twoje produkcje są głównie filmowe, a zdjęcia wysokiej rozdzielczości są dodatkiem, warto porównać A7R VI także z korpusami bardziej filmowymi. Jeśli jednak chcesz połączyć duże pliki fotograficzne z bardzo mocnym wideo w jednym body, A7R VI jest najbardziej kompletny z tej trójki.
Wizjer, ekran i ergonomia w codziennej pracy
A7R IV ma wizjer OLED 5,76 mln punktów i 3-calowy ekran 1,44 mln punktów odchylany w górę i w dół. To nadal użyteczne, ale po pracy z nowszymi korpusami widać ograniczenia: mniej elastyczny ekran, starsza obsługa dotyku i mniej wygodny podgląd przy pracy z niskiej lub pionowej perspektywy.
A7R V robi tu duży krok. Wizjer 9,44 mln punktów z powiększeniem 0,90x jest znacznie bardziej komfortowy, a 4-osiowy ekran 3,2 cala łączy odchylanie z bocznym wychyleniem. To jeden z tych elementów, których nie widać w samej tabeli, ale czuć je w praktyce: przy makro, produktach, architekturze, nagraniach pionowych i pracy z gimbalem.
A7R VI zachowuje podobną koncepcję ekranu 4-osiowego i wizjera 9,44 mln punktów, ale według opisu producenta poprawia jasność, odwzorowanie barw i czytelność w mocnym świetle. Dodaje też podświetlane przyciski tylnego panelu, przednią lampkę tally i dopracowany uchwyt. To są drobiazgi tylko na papierze; w ciemnym studio, przy filmowaniu lub nocnych zdjęciach mogą być bardzo praktyczne.

Karty pamięci, złącza, transfer i workflow
A7R IV ma dwa sloty SD zgodne z UHS-I/II. To dobra, ekonomiczna i przewidywalna konfiguracja, szczególnie dla fotografa, który nie potrzebuje długich serii ani wysokich bitrate’ów wideo. Karty SD są tańsze i powszechne, ale przy bardzo dużych plikach RAW oraz intensywnym buforze nowsze standardy dają większy komfort.
A7R V oferuje dwa sloty zgodne zarówno z SD UHS-I/II, jak i CFexpress Type A. To elastyczne rozwiązanie: możesz korzystać z tańszych kart SD do spokojnej fotografii, a CFexpress Type A zostawić do serii, 8K, XAVC S-I i szybszego opróżniania bufora. USB-C SuperSpeed 10 Gb/s i obsługa USB Power Delivery poprawiają tethering oraz pracę studyjną.
A7R VI również korzysta z dwóch slotów dla SD UHS-I/II i CFexpress Type A, ale dodaje nowocześniejszą łączność bezprzewodową, w tym Wi-Fi z obsługą pasma 6 GHz w zależności od rynku, Bluetooth 5.3 oraz dwa porty USB-C. W pracy agencyjnej, eventowej, zdalnej i hybrydowej ma to znaczenie, bo transfer, zasilanie, tethering i monitoring coraz częściej są częścią całego workflow, a nie dodatkiem.
Bateria, waga i mobilność zestawu
Sony A7R IV i A7R V korzystają z akumulatora NP-FZ100. A7R IV wypada bardzo dobrze pod względem liczby zdjęć: około 530 z wizjerem i 670 z ekranem LCD. A7R V, mimo nowszych funkcji, ma krótsze deklarowane czasy: około 440 zdjęć z wizjerem i 530 z ekranem. W praktyce zależy to od wizjera, temperatury, stabilizacji, Wi-Fi, wideo i jasności ekranu.
A7R VI przechodzi na akumulator NP-SA100 i według podanych danych osiąga około 600 zdjęć z wizjerem oraz 710 z LCD, a także około 135–140 minut rzeczywistego nagrywania filmu. To mocna poprawa na papierze, szczególnie dla twórców hybrydowych. Trzeba jednak pamiętać, że nowy typ akumulatora oznacza zmianę zaplecza, jeśli masz już kilka baterii NP-FZ100.
Waga także różni się między modelami. A7R IV waży około 665 g z baterią i kartą, A7R V około 723 g, a A7R VI około 713 g. Różnice nie są ogromne, ale przy całodniowym reportażu, pracy w górach lub zestawie z jasnymi obiektywami GM każdy element ma znaczenie. A7R IV pozostaje najlżejszy, A7R V najcięższy, a A7R VI mieści się pomiędzy nimi.

Sony A7R IV vs A7R V: czy warto wymieniać?
Wymiana z A7R IV na A7R V ma sens wtedy, gdy przeszkadza Ci nie obrazek, lecz praca aparatu. Jakość zdjęć przy bazowym ISO i statycznych scenach będzie zbliżona, bo oba modele mają matrycę około 61 MP. Zyskujesz jednak lepszy AF, procesor AI, znacznie lepszy wizjer, ekran 4-osiowy, stabilizację do 8 stopni, CFexpress Type A, 8K, 4K 60p, 10-bit 4:2:2 i wygodniejszy korpus do pracy hybrydowej.
Nie warto wymieniać, jeśli fotografujesz głównie statycznie, nie filmujesz, rzadko używasz AF-C i jesteś zadowolony z ergonomii A7R IV. W takim przypadku rozsądniej może być zainwestować w obiektyw, światło, statyw, kalibrację monitora albo archiwizację. A7R V jest lepszym aparatem, ale nie każdy użytkownik A7R IV wykorzysta te przewagi.
Sony A7R V vs A7R VI: kiedy dopłata ma sens?
Dopłata do A7R VI ma sens, jeśli potrzebujesz szybkości i wideo. A7R V jest świetny do portretu, krajobrazu, studia, produktu, architektury i hybrydowych zleceń, ale jego 10 kl./s i starsza matryca Exmor R ograniczają go przy bardzo dynamicznych scenach. A7R VI daje 66,8 MP, szybszy odczyt Exmor RS, 30 kl./s, Pre-Capture, 4K 120p, 8K 30p, lepszą stabilizację w filmie i bardziej rozbudowaną łączność.
Nie warto dopłacać, jeśli Twoja praca jest spokojna i kontrolowana. Fotograf produktowy, portretowy czy krajobrazowy może uznać, że A7R V jest najbardziej zrównoważonym wyborem: bardzo wysoka rozdzielczość, świetny AF, dobry ekran, mocne wideo i rozsądniejsza cena niż najnowszy korpus. A7R VI jest najbardziej zaawansowany, ale jego największe przewagi widać dopiero w trudniejszym tempie pracy.
Sony A7R IV vs A7R VI: czy to przeskok o dwie epoki?
Między A7R IV a A7R VI różnica jest już bardzo duża. Zmieniasz nie tylko korpus, ale sposób pracy: z 61 MP na 66,8 MP, z Exmor R na Exmor RS, z 567 na 759 punktów AF, z 10 kl./s na 30 kl./s, z 4K 30p na 8K 30p i 4K 120p, z prostszego ekranu na 4-osiowy monitor, z SD na SD/CFexpress Type A i z NP-FZ100 na NP-SA100.
To przeskok o dwie generacje przede wszystkim w szybkości, AF, wideo i workflow. Jeśli A7R IV ogranicza Cię przy ruchu, filmie, selekcji, tetheringu albo ergonomii, A7R VI będzie odczuwalnie innym aparatem. Jeśli jednak A7R IV pracuje głównie na statywie w studio, przy krajobrazie lub reprodukcji, sama jakość obrazu nie sprawi, że nagle wszystkie zdjęcia staną się lepsze.
Który model wybrać do krajobrazu, portretu, studia, produktu i wildlife?
Do krajobrazu najbardziej opłacalny może być A7R IV lub A7R V. A7R IV daje świetny plik 61 MP, a A7R V dodaje lepszą stabilizację, ekran i wygodniejszą obsługę w terenie. A7R VI ma sens, jeśli oprócz krajobrazu robisz także dynamiczną przyrodę, filmujesz albo zależy Ci na najnowszym workflow.
Do portretu i pracy z ludźmi A7R V jest bardzo mocnym punktem równowagi. Procesor AI, rozpoznawanie postawy i lepsze Eye AF będą ważniejsze niż dodatkowe megapiksele. A7R VI będzie lepszy przy dynamicznej modzie, tańcu, backstage’u, wideo i sytuacjach, gdzie model szybko się porusza. A7R IV nadal wystarczy do spokojnych sesji portretowych i studyjnych.
Do produktu, packshotów, reprodukcji i studia najważniejsze są kontrola światła, ostrość obiektywu, stabilność zestawu i workflow. A7R IV nadal jest bardzo dobry, A7R V poprawia komfort, a A7R VI będzie uzasadniony wtedy, gdy studio realizuje też wideo, streaming, szybkie serie kreatywne lub pracę na dużym wolumenie.
Do wildlife i ruchu A7R VI ma największy sens. 30 kl./s, szybszy odczyt, Pre-Capture, mocniejszy AF i wysoka rozdzielczość dają przewagę, której A7R IV i A7R V nie nadrabiają samą jakością obrazu. A7R V jest dobry dla spokojniejszej przyrody i ptaków w mniej wymagających scenach, natomiast A7R IV będzie wymagał największej cierpliwości i umiejętności pracy z AF.

Tabela porównania specyfikacji Sony A7R IV, A7R V i A7R VI
W tabeli wyróżniliśmy najważniejsze różnice między korpusami: zielony kolor oznacza istotną przewagę lub praktyczne ulepszenie w Sony A7R V względem A7R IV, a czerwony kolor wskazuje największe przewagi Sony A7R VI. Szare tło wierszy służy wyłącznie poprawie czytelności tabeli.
| Kategoria / Cecha | Sony A7R IV | Sony A7R V | Sony A7R VI |
|---|---|---|---|
| Rozdzielczość matrycy | ok. 61,0 MP | ok. 61,0 MP | ok. 66,8 MP |
| Typ matrycy | Pełnoklatkowa CMOS Exmor R | Pełnoklatkowa CMOS Exmor R | Pełnoklatkowa Exmor RS CMOS |
| Rozmiar zdjęcia 3:2 | 9504 × 6336 px | 9504 × 6336 px | 9984 × 6656 px |
| Procesor obrazu | BIONZ X | BIONZ XR + procesor AI | BIONZ XR2 z wbudowanym AI |
| ISO zdjęcia | 100–32000, rozszerzane do 50–102400 | 100–32000, rozszerzane do 50–102400 | 100–32000, rozszerzane do 50–102400 |
| Format RAW | 14-bit RAW, skompresowany i nieskompresowany | 14-bit RAW, skompresowany, bezstratnie skompresowany i nieskompresowany | 14-bit RAW, HEIF, RAW ARW 6.0, Compressed HQ |
| Pixel Shift Multi Shooting | Tak, 4 lub 16 zdjęć | Tak, 4 lub 16 zdjęć | Tak, 4 lub 16 zdjęć + dodatkowe tryby kompozytowe |
| System AF | Fast Hybrid AF | Fast Hybrid AF + Real-time Recognition AF | Fast Hybrid AF + Real-time Recognition AF+ |
| Punkty AF z detekcją fazy | 567 punktów | 693 punkty | 759 punktów |
| Czułość AF | EV-3 do EV20 | EV-4 do EV20 | EV-6 do EV20; do EV-11 z Bright Monitoring |
| Rozpoznawanie obiektów | Człowiek, oko człowieka, zwierzę | Człowiek, zwierzę, ptak, owad, samochód, pociąg, samolot | Auto, człowiek, zwierzę, ptak, owad, samochód, pociąg, samolot |
| Szybkość seryjna | do 10 kl./s | do 10 kl./s | do 30 kl./s elektronicznie; 10 kl./s mechanicznie |
| Bufor zdjęć | ok. 68 JPEG/RAW+JPEG; ok. 30 RAW nieskompresowanych | do 583 RAW; ponad 1000 JPEG | ok. 215 JPEG Fine L; 150 RAW; 65 RAW Compressed HQ |
| Pre-Capture | Brak | Brak | Tak |
| Stabilizacja matrycy IBIS | 5-osiowa, do 5,5 stopnia | 5-osiowa, do 8,0 stopni | 5-osiowa, do 8,5 stopnia w centrum i 7,0 na brzegach |
| Tryby stabilizacji wideo | Standardowa stabilizacja matrycy | Active Mode | Standard, Active, Dynamic active |
| Wideo 4K | 4K do 30p | 4K do 60p/50p, 10-bit 4:2:2 | 4K do 120p/100p, 10-bit 4:2:2 |
| Wideo 8K | Brak | 8K 24p/25p | 8K 30p/25p/24p |
| Kodeki wideo | XAVC S, AVCHD | XAVC S, XAVC HS, XAVC S-I | XAVC S, XAVC HS, XAVC S-I |
| Głębia koloru wideo | 8-bit przez HDMI | 10-bit 4:2:2 | 10-bit 4:2:2, także w 8K |
| Profile obrazu | S-Log2, S-Log3, HLG | S-Cinetone, S-Log3, HLG, Creative Look | S-Cinetone, S-Log3, HLG, Creative Look, LUT-y użytkownika |
| Kompensacja oddychania obiektywu | Brak | Tak, w filmie | Tak, w filmie i z metadanymi do postprodukcji |
| Audio | LPCM 2 kanały, cyfrowy interfejs audio MI Shoe | LPCM 2/4 kanały, do 24 bit przez kompatybilne akcesoria | LPCM/PCM, do 96 kHz i 32-bit float przez kompatybilne akcesoria |
| Streaming USB | Brak danych w podanej specyfikacji | do 4K 15p/12,5p; Full HD do 60p/50p | do 4K 30p/25p; Full HD do 60p/50p |
| Streaming sieciowy | Brak danych w podanej specyfikacji | Brak danych w podanej specyfikacji | Tak, do 4K 30p/25p, RTMP/RTMPS/SRT |
| Wizjer EVF | 5,76 mln punktów, powiększenie ok. 0,78x | 9,44 mln punktów, powiększenie ok. 0,90x | 9,44 mln punktów, powiększenie ok. 0,90x |
| Ekran LCD | 3,0", odchylany, 1,44 mln punktów | 3,2", 4-osiowy, 2,1 mln punktów | 3,2", 4-osiowy, 2,1 mln punktów |
| Obsługa dotykowa | Tak, ograniczona względem nowszych modeli | Tak, podczas fotografowania i odtwarzania | Tak, Touch Focus, Touch Tracking, Touch Shutter, Touch AE |
| Sloty kart pamięci | 2× SD UHS-I/II | 2× slot SD UHS-I/II lub CFexpress Type A | 2× slot SD UHS-I/II lub CFexpress Type A |
| USB | USB-C + Multi/Micro USB | USB-C SuperSpeed 10 Gb/s + Multi/Micro USB | 2× USB-C: USB 3.2 10 Gb/s + USB 2.0 |
| Wi-Fi | 2,4 GHz / 5 GHz, IEEE 802.11a/b/g/n/ac | 2,4 GHz / 5 GHz, IEEE 802.11a/b/g/n/ac | 2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax* |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 | Bluetooth 5.0 | Bluetooth 5.3 |
| HDMI | Micro HDMI typ D, 4K, 8-bit | HDMI z RAW Output | HDMI typ A, 8K, 4K, RAW 16-bit |
| Stopka Multi Interface | Tak, z cyfrowym interfejsem audio | Tak, z cyfrowym interfejsem audio | Tak, z cyfrowym interfejsem audio |
| Gniazdo mikrofonu / słuchawek | Tak / tak, mini jack 3,5 mm | Tak / tak, mini jack 3,5 mm | Tak / tak, mini jack 3,5 mm |
| Synchronizacja z lampą | 1/250 s | 1/250 s pełna klatka; 1/320 s APS-C | 1/250 s pełna klatka; 1/320 s APS-C |
| Czas migawki | 1/8000–30 s, Bulb | 1/8000–30 s, Bulb | 1/8000–30 s dla zdjęć; do 1 s w filmie |
| Akumulator | NP-FZ100 | NP-FZ100 | NP-SA100 |
| Bateria CIPA, zdjęcia | ok. 530 zdjęć EVF / 670 LCD | ok. 440 zdjęć EVF / 530 LCD | ok. 600 zdjęć EVF / 710 LCD |
| Bateria, filmowanie rzeczywiste | ok. 90 min EVF / 105 min LCD | ok. 90 min EVF / 100 min LCD | ok. 135 min EVF / 140 min LCD |
| Bateria, filmowanie ciągłe | ok. 160 min EVF / 170 min LCD | ok. 145 min EVF / 150 min LCD | ok. 215 min EVF / 215 min LCD |
| Wymiary | ok. 128,9 × 96,4 × 77,5 mm | ok. 131,3 × 96,9 × 82,4 mm | ok. 132,7 × 96,9 × 82,9 mm |
| Waga z baterią i kartą | ok. 665 g | ok. 723 g | ok. 713 g |
| Największa przewaga | Bardzo wysoka rozdzielczość w rozsądniejszym budżecie | Najlepszy kompromis: AF, ekran, stabilizacja, 8K i workflow | Szybkość, 30 kl./s, Exmor RS, 4K 120p i najbardziej zaawansowany AF |
| Dla kogo? | Krajobraz, studio, produkt, portret, praca statyczna | Fotografowie i twórcy hybrydowi, którzy chcą dużego skoku względem A7R IV | Wildlife, ruch, wideo, praca hybrydowa premium i szybki workflow |
Z tego porównania widać, że A7R V nie jest prostym następcą A7R IV tylko pod względem jakości obrazu. To przede wszystkim lepszy korpus do pracy. A7R VI z kolei nie jest tylko „A7R V z większą matrycą”, lecz aparatem, który znacznie mocniej wchodzi w szybkość, wideo i zaawansowany AF.

Podsumowanie: czy warto wymieniać Sony A7R IV lub A7R V na A7R VI?
Jeśli masz Sony A7R IV i fotografujesz głównie statyczne tematy, nie musisz wymieniać aparatu natychmiast. Ten korpus nadal daje świetny plik 61 MP, dobre kolory, dużą szczegółowość i wystarczającą jakość do wielu zleceń. Wymiana na A7R V ma sens wtedy, gdy chcesz lepszego AF, stabilizacji, ekranu, wizjera i wideo. Wymiana na A7R VI ma sens wtedy, gdy A7R IV ogranicza Cię już nie jakością obrazu, ale szybkością, śledzeniem, filmowaniem i workflow.
Jeśli masz Sony A7R V, przejście na A7R VI jest bardziej selektywną decyzją. Do portretu, krajobrazu, studia i produktu A7R V pozostaje bardzo mocny i rozsądny. A7R VI warto rozważyć, gdy fotografujesz szybki ruch, ptaki, dynamiczne eventy, potrzebujesz 4K 120p, 8K 30p, lepszej stabilizacji filmowej, Pre-Capture i szybszego odczytu matrycy. To nie jest wymiana obowiązkowa, tylko uzasadniona dla osób, które wykorzystają tempo pracy nowego korpusu.
Najbardziej opłacalny wybór zależy więc od zastosowania. A7R IV to nadal bardzo dobry aparat do wysokiej rozdzielczości w rozsądniejszym budżecie. A7R V jest najlepszym kompromisem dla większości fotografów i twórców hybrydowych. A7R VI jest najciekawszy dla tych, którzy chcą wysokiej rozdzielczości bez rezygnowania z szybkości, filmowania i nowoczesnego AF.
Jeżeli wybierasz korpus do konkretnego zestawu obiektywów, stylu pracy i budżetu, potraktuj specyfikację jako punkt wyjścia, a nie jedyne kryterium. W Beafoto możesz dobrać aparat fotograficzny, obiektywy, karty pamięci i akcesoria pod realne zastosowania: od studia i krajobrazu po pracę hybrydową foto-wideo.