L Bracket do aparatu – co to jest i do czego ci się przyda? 0
L Bracket do aparatu – co to jest i do czego ci się przyda?

L Bracket do aparatu – co to jest i do czego ci się przyda?

 

Jeśli chodzi o rodzaje mocowań statywowych do aparatu, mamy do wyboru dwie opcje - standardową płytkę szybkiego montażu lub mocowanie typu L Bracket. W odróżnieniu od pojedynczego punktu mocowania, uchwyt L Bracket mocuje się po bokach aparatu, zapewniając dwie opcje orientacji podczas korzystania ze statywu - poziomą (krajobraz) i pionową (portret). Wspornik L ma wiele zalet w porównaniu ze standardowymi płytkami szybkiego uwalniania, które będą pasować do wielu różnych rodzajów fotografii, w tym fotografii krajobrazu, makro, nieruchomości/ architektury i studyjnej.
Możliwość szybkiej zmiany orientacji aparatu jest jedną z największych zalet przy stosowaniu uchwytu L Bracket w porównaniu ze standardową szybkozłączką montażową. Zapewnia to wiele opcji kompozycji przy jednoczesnym zachowaniu równowagi i równomiernego rozłożenia ciężaru na statywie.

Klatka L bracket


Oto 6 powodów, dla których warto używać uchwyt L Bracket zamiast standardowej płytki szybkiego montażu.


1. Lepsze rozłożenie ciężaru i równowaga na statywie


Statywy są zaprojektowane tak, aby zapewniać stabilność zamontowanemu do nich sprzętowi fotograficznemu, przy czym rozkład ciężaru jest równomierny w płaszczyźnie pionowej przechodzącej przez środkową kolumnę. Uchwyty L Bracket umożliwiają aparatowi równomierne rozłożenie ciężaru na statywie zarówno w orientacji pionowej (portretowej), jak i poziomej (poziomej), bez konieczności odchylania aparatu od środka w celu wykonywania zdjęć pionowych. Może to pomóc w zapobieganiu przed przewróceniem się statywu z powodu nierównomiernego rozłożenia ciężaru sprzętu fotograficznego, który jest do niego przymocowany.


2. Zachowanie kompozycji podczas zmiany orientacji z poziomej na pionową


Jedną z największych zalet korzystania ze L Bracket jest możliwość bardzo szybkiego przełączania się z orientacji poziomej (krajobraz) na pionową (portret), przy jednoczesnym zachowaniu tej samej kompozycji między ekspozycjami. W przypadku korzystania ze standardowego uchwytu do szybkiego zwalniania/ mocowania w aparacie, zmiana orientacji oznacza konieczność dostosowania statywu, ponieważ aparat będzie musiał być ustawiony poza środkiem osi, gdy jest pochylony w orientacji pionowej. To przestawienie może spowodować lekkie przesunięcie kompozycji w lewo lub w prawo. L-Bracket umożliwia szybkie obracanie aparatu na osi obiektywu bez konieczności przesuwania statywu, przy jednoczesnym zachowaniu kompozycji obrazu.


3. Funkcja zdjęć panoramicznych w orientacji pionowej i poziomej


Ze względu na sposób działania niektórych obiektywów fotografowanie w orientacji pionowej (portretowej) dość często daje lepsze rezultaty podczas robienia zdjęć panoramicznych do łączenia w obróbce końcowej. Zniekształcenie w płaszczyźnie poziomej na obrazach jest zwykle mniej zauważalne, gdy aparat jest w orientacji pionowej, co może pomóc w utrzymaniu wyższej rozdzielczości na zdjęciach, gdy są one łączone. Kamera zorientowana pionowo, zamontowana w uchwycie L i umieszczona na poziomym statywie, pomoże Twojemu aparatowi zbliżyć się do poziomu, który może zaoferować dedykowana głowica panoramiczna.


4. Pełny zakres ruchu w orientacji pionowej przy użyciu głowicy kulowej


Używając w aparacie standardowego uchwytu szybkiego zwalniania/ mocowania w połączeniu z głowicą kulową zamontowaną na statywie, w celu przejścia z orientacji poziomej do pionowej dość często dostępna jest ograniczona ilość ruchu. Większość wysokiej jakości głowic kulowych jest wyposażona w opcję, która umożliwia obrócenie kamery zamontowanej na standardowym uchwycie do szybkiego zwalniania/ montażu z orientacji poziomej do pionowej. Częściej jednak trzeba będzie dokonać regulacji, aby utrzymać aparat w poziomie. Używając uchwytu L Bracket, można zachować pełny zakres ruchu w całej głowicy kulowej, jednocześnie zachowując dobry rozkład ciężaru i równowagę w środkowej kolumnie statywu.


5. Zachowany dostęp do portów akcesoriów w aparacie


W przypadku korzystania ze specjalnie dopasowanego L Bracket pasującego do konkretnego modelu aparatu, wszystkie porty akcesoriów, takie, jak spust migawki, HDMI, mikrofon, a nawet port akumulatora, będą w pełni dostępne. Niektóre uchwyty oferują również możliwość użycia z uchwytem bateryjnym w przypadku tych, które wymagają dłuższej żywotności baterii oferowanej przez te akcesoria.


6. Działa jak powłoka ochronna wokół korpusu aparatu


Uchwyt L Bracket może to działać jako dodatkowa powłoka ochronna na wypadek upadku, przypadkowego uderzenia z boku. Narożnik dolnej części aparatu i dwa boki mogą mieć dodatkową warstwę ochronną oferowaną przez aluminiowy wspornik, co może uratować Twój drogi aparat w razie wypadku.

klatka L bracket

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl