Statyw aluminiowy czy węglowy - który wybrać? 0
Statyw aluminiowy czy węglowy - który wybrać?

Statyw aluminiowy czy karbonowy - który wybrać?

 

Niemal każdy typ fotografa może skorzystać na użyciu wysokiej jakości statywu, który pomaga w stabilizacji aparatu i obiektywu, aby poprawić jakość obrazu. Stabilny statyw na aparat może pomóc w poprawie ostrości we wszystkich rodzajach oświetlenia. Fotografowanie przy niższych ustawieniach ISO, fotografowanie z długimi czasami naświetlania, fotografowanie w nocy, fotografowanie zdjęć panoramicznych lub zdjęć w trybie bracketingu do łączenia, a nawet wykonywanie autoportretów, to sytuacje, w których zastosowanie statywu będzie bardzo przydatne. Gdy zastanawiamy się który wybrać statyw aluminiowy czy karbonowy, musimy wziąć pod uwagę ich właściwości.

 

Włókno węglowe czy aluminium?


Statywy są zwykle produkowane z jednego z dwóch materiałów - włókna węglowego lub aluminium - a każdy z nich ma swoje zalety i wady zależne od sposobów użytkowania i wymagań budżetowych. Przyjrzyjmy się różnicom, zaletom i wadom statywów z włókna węglowego i aluminium, aby pomóc Ci określić, który z nich jest najlepszy dla Twoich osobistych potrzeb fotograficznych.

 

 

Cechy statywów z włókna węglowego


Statywy karbonowe są zwykle znacznie lżejsze, niż porównywalnych rozmiarów modele aluminiowych statywów, co czyni je idealnymi dla osób podróżujących, wędrujących i spacerujących na duże odległości oraz dla tych, którzy mają tendencję do noszenia sprzętu fotograficznego przez dłuższy czas . Włókno węglowe ma również znacznie wyższą sztywność niż aluminium - więc porównując statywy o podobnych rozmiarach rur, włókno węglowe ma znacznie lepszą absorpcję wibracji z czynników środowiskowych, takich jak wiatr i płynąca woda, i jest mniej podatne na zginanie lub zginanie.


W normalnych warunkach użytkowania statywy z włókna węglowego o podobnej wielkości będą trwalsze, niż statywy aluminiowe. Włókno węglowe nie koroduje, ale pęknięcia mogą wystąpić w wyniku silnego uderzenia, upadku lub zwiększonego nacisku na nogi i inne rurki. W niskich temperaturach włókno węglowe ma niższą przewodność cieplną, co ułatwia obsługę, gdy temperatura spada w mroźne zimowe miesiące.

Włókno węglowe jest droższe w produkcji, niż aluminium, co prowadzi do wyższych cen przy zakupie statywów węglowych. Idealnym przykładem różnicy cenowej są statywy Peak Design Travel Tripod. Z biegiem lat, gdy włókno węglowe stało się powszechniejsze i tańsze w produkcji, koszty statywów spadły. Jednak nie wszystkie włókna węglowe są sobie równe. Proces produkcji włókna węglowego może się znacznie różnić między producentami, przy czym wytrzymałość i trwałość zależą od kierunku włókien w rurce oraz stosunku zastosowanego polimeru lub żywicy/ włókien. Włókno węglowe jest zazwyczaj połączeniem polimeru lub żywicy wzmocnionego włóknami węglowymi. Oszczędności kosztów można uzyskać podczas procesu produkcji włókna węglowego, wytwarzając produkt o niższej jakości.
Dla tych, którzy chcą najwyższej wytrzymałości, oszczędności i długotrwałej trwałości, statywy z włókna węglowego zapewnią stabilną, bezpieczną platformę dla drogiego sprzętu fotograficznego przez wiele lat!


Zalety statywów karbonowych

 • Sztywność - włókno węglowe ma znacznie wyższy stosunek sztywności do masy, co oznacza, że statyw z włókna węglowego o porównywalnych rozmiarach rur do jego aluminiowego odpowiednika będzie miał lepszą absorpcję drgań i będzie lepszy, gdy trzeba wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe, takie jak wiatr i przepływ wody .
 • Niska waga - włókno węglowe jest lżejsze, a jednocześnie sztywniejsze i mocniejsze, niż aluminium. To sprawia, że statyw z włókna węglowego jest idealny dla fotografów, którzy muszą nosić sprzęt przez dłuższy czas.
 • Niższa przewodność cieplna - włókno węglowe jest łatwiejsze w obsłudze w ekstremalnie niskich temperaturach, niż aluminium.
 • Włókno węglowe nie koroduje - Korozja nie jest problemem w przypadku rur statywów z włókna węglowego. W niektórych statywach mogą być jednak używane inne metalowe elementy, takie jak zaciski na nogi.

 

Wady statywów z włókna węglowego

 • Wyższa cena, niż aluminium - ze względu na złożony proces produkcji włókno węglowe jest droższe w produkcji, niż aluminium.
 • Uderzenia mogą spowodować uszkodzenia - Uderzenia zewnętrzne i ciśnienie mogą spowodować pęknięcie rurki z włókna węglowego

 

statyw węglowy czy aluminiowy

 

Cechy statywów aluminiowych


Statywy aluminiowe są dostępne na rynku od dłuższego czasu, niż statywy z włókna węglowego i często są materiałem używanym do produkcji bardziej ekonomicznych statywów. Aluminium jest tańsze w produkcji, niż włókno węglowe, co ma tendencję do odzwierciedlania się w cenach przy wyborze statywu. Aluminium jest bardziej elastyczne, bardziej miękkie i mniej trwałe, niż rury węglowe o podobnej wielkości. Stopy aluminium stosowane w statywach są również bardziej podatne na korozję, jeśli zewnętrzne warstwy rury zostaną uszkodzone lub zarysowane.

Statywy aluminiowe wydają się być cięższe, gdy porównuje się statywy o podobnych rozmiarach z modelami z włókna węglowego, co może sprawić, że będą mniej atrakcyjną opcją, gdy waga jest poważnie brana pod uwagę przy twoich potrzebach fotograficznych (na przykład do fotografii podróżniczej lub nocnych wędrówek). Dla początkujących fotografów, którzy dopiero zaczynają, powinni szukać ekonomicznej opcji. Również i ci, którzy rzadko używają statywu, a nawet w sytuacjach, takich jak fotografia studyjna, gdy statyw nie musi być przenoszony zbyt daleko, aluminiowe będą optymalną opcją. Najciekawszymi opcjami są głównie


Zalety statywów aluminiowych

 • Niższa cena, niż włókno węglowe - aluminium jest tańsze w produkcji niż włókno węglowe, co oznacza oszczędność kosztów przy zakupie aluminiowych statywów.
 • Mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia w wyniku uderzeń - Aluminiowe statywy rzadziej pękają z powodu silnego uderzenia, upadków lub zwiększonego nacisku na nogi i inne rury. Ale aluminium jest mniej plastyczne niż włókno węglowe, co oznacza, że rura jest bardziej podatna na zginanie pod obciążeniem.

 

Wady statywów aluminiowych

 • Większa waga, niż włókno węglowe - w statywach o porównywalnej wielkości aluminium jest cięższe niż włókno węglowe. To sprawia, że są mniej stabilne, gdy waga jest poważnie brana pod uwagę dla twoich potrzeb fotograficznych.
 • Wysoka przewodność cieplna - statywy aluminiowe mogą być bardzo zimne i niewygodne w obsłudze w niższych temperaturach. Może to również prowadzić do zmniejszenia funkcjonalności zacisków nóg, ponieważ metal może rozszerzać się w niższych temperaturach.
 • Możliwość wystąpienia korozji - statywy aluminiowe są zwykle wykonane ze stopu aluminium, a wszelkie zadrapania lub uszkodzenia warstw zewnętrznych mogą prowadzić do korozji i narastania rdzy.
 • Mniejsza sztywność / większa elastyczność - Aluminium jest znacznie bardziej elastyczne i zapewnia mniejsze pochłanianie wibracji / odporność na włókna węglowe. Zauważysz to szczególnie w podstawowych i tańszych statywach.

 

statyw aluminiowy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl